"Impulsem do powstania koncertu było odnalezienie przez mojego męża śpiewnika z pieśniami patriotycznymi, który zainspirował mnie do zaaranżowania tych utworów na nowo, w bliskiej mi konwencji jazzowej. Miałam oczywiście pewne obawy, gdyż przyzwyczajeni jesteśmy do tych pieśni w formie klasycznej, reprezentacyjnej, a tu przedstawiamy je w sposób bardziej nowoczesny, jazzowy, jednak z dużym smakiem. Okazało się poza tym, że ich linia melodyczna jest niezwykle przyjazna takim aranżacjom" - mówiła organizatorka i pomysłodawczyni koncertu Ola Turkiewicz.

Reklama

Jak podkreśliła podczas wtorkowej konferencji prasowej, koncert - który odbędzie się w Sali pod Liberatorem - stanowi rodzaj spektaklu, widowiska; jest to połączenie muzyki i słowa. Będzie to przedstawienie pieśni patriotycznych ukazanych na tle wydarzeń historycznych, którym towarzyszyły.

"Każdy z utworów poprzedzi krótki opis okoliczności i kontekstu historycznego, w jakim powstał, w wykonaniu Andrzeja Piszczatowskiego. Całość stworzy opowieść muzyczno-słowną, taką skróconą, a jednocześnie łatwo przyswajalną, lekcję historii. Zaczniemy >>Hejnałem Mariackim<<, >>Gaude Mater Polonia<< i >>Boże coś Polskę<<, poprzez pieśni partyzanckie i powstańcze, a zakończymy na latach 80. i >>Murach<< Jacka Kaczmarskiego" - relacjonowała Turkiewicz.Ola Turkiewicz, animatorka kultury polonijnej, kompozytorka i wokalistka jazzowa z Toronto. Jest autorką i organizatorką odbywających się w Kanadzie wydarzeń artystycznych, takich jak Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Toronto, Zaduszki Jazzowe czy realizowany w również w Toronto i Warszawie cykl koncertów "A little bit of jazz". Turkiewicz współpracowała też z Muzeum Powstania Warszawskiego przy zeszłorocznym Koncercie Niepodległości.

Reklama

W koncercie w partiach wokalnych, oprócz Turkiewicz, wystąpi także Marek Bałata. Towarzyszyć im będą Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Riege (piano), Marcin Janiszewski (akordeon), Łukasz Korybalski (trąbka), Marcin Ritter (bas) oraz Przemysław Kuczyński (perkusja). Całość poprowadzi Andrzej Piszczatowski.

Bezpłatne wejściówki na koncert znajdują się w kasach Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w sklepie i galerii "Sudawia". Szczegóły na www.koncertniepodleglosci.pl.