W programie festiwalu, organizowanego przez instytucje kulturalne z obu tych miast, znalazła się m.in. muzyka Fryderyka Chopina - na ludowo, jazzowo i klasycznie - poinformował PAP dyrektor Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki Tomasz Pilarski.

"Przy okazji festiwalu, promującego przede wszystkim piosenkę autorską, chcemy przypomnieć mieszkańcom Słubic i naszym sąsiadom zza Odry, że Rok Chopinowski nadal trwa, a ten wybitny kompozytor cały czas inspiruje kolejne pokolenia muzyków" - powiedział Pilarski.

W czwartek w dużej auli Collegium Polonicum w Słubicach odbędzie się uroczyste otwarcie festiwalu oraz wręczenie nagród transVOCALE 2010 - wyróżnień przyznawanych wykonawcom, którzy szczególnie zaznaczyli swoją obecność na scenie muzycznej w mijającym roku.

"W tym roku laureatami nagrody transVOCALE jest polski zespół Pustki i niemiecki piosenkarz Danny Dziuk" - powiedział PAP Pilarski. Po uroczystości związanej z wręczeniem nagród odbędzie koncert wyróżnionych artystów.


Danny Dziuk i jego zespół Dziuks Kche śpiewają niemieckie piosenki o sarkastycznym humorze. Dziuk jest jednym z niewielu piosenkarzy wykonujących niemieckie teksty w stylistyce dźwięków amerykańskich i angielskich, nie sprawiając przy tym wrażenia udawania.

Muzykę zespołu Pustki określa się jako proto - punk albo rock garażowy. Grupa wykorzystuje klasykę poezji.

Pierwszego dnia transVOCALE będzie można także posłuchać jazzowej aranżacji utworów Chopina w wykonaniu pianisty Jakuba Stankiewicza i wokalistki Ingi Lewandowskiej. Ich projekt nosi nazwę Chopin Song Book.

W kolejnych dniach festiwalu w słubickiej uczelni z recitalem wystąpi Janusz Radek, a muzykę bazującą na jazzie, trip hop, funky, a także elementach muzyki ludowej zaprezentuje zespół Mikromusic.

Wśród wykonawców zaproszonych do udziału w imprezie znaleźli się także: Alicja Majewska, Bogumiła Tarasiewicz, znana duńska multiinstrumentalistka i wokalistka Karen Duelund Mortensen.

Na zakończenie cyklu koncertów w Słubicach zabrzmi muzyka Chopina. Folkową wersję mazurków zaprezentuje trio Jakub Kotowski, Grzegorz Łukasiewicz i Magda Jabłońska Zembik.

"Ideą tego festiwalu jest prezentacja w miastach bliźniaczych pogranicza tego, co najbardziej wartościowe w polskiej i niemieckiej piosence autorskiej" - wyjaśnił Pilarski.

W tym roku tranVOCALE odbędą się po raz siódmy.