Ekspozycję, zatytułowaną "Roman Polański. Aktor i Reżyser", oparto na wystawie pokazanej wiosną tego roku w muzeum filmowym w Duesseldorfie i przygotowanej wspólnie z tamtejszym Instytutem Polskim oraz łódzkim Muzeum Kinematografii. Zgromadzono na niej fotosy, dokumenty, scenariusze, rekwizyty i fragmenty filmów.

Reklama

Ze zborów poczdamskiego muzeum pochodzą plakaty oraz rekwizyty z planów dwóch filmów, nad którymi Polański pracował w studiu Babelsberg pod Poczdamem: "Autor Widmo" oraz "Pianista". Ukoronowaniem wystawy są scenariusze i scenopisy filmów Polańskiego, udostępnione przez paryską Cinematheque Francaise."Ukazujemy Polańskiego przede wszystkim, jako człowieka zaangażowanego w swoją pracę, który uczestniczy w każdym etapie powstawania filmu i jak wszystko sam kontroluje" - powiedział jeden z kuratorów wystawy Matthias Knopp z muzeum filmowego w Duesseldorfie.

Autorzy ekspozycji nie pominęli też trudnych aspektów z prywatnego życia 77-letniego reżysera, w tym okoliczności jego aresztowania w zeszłym roku w Szwajcarii w związku z oskarżeniem o gwałt na 13-latce przed 30 laty w USA. W końcowej części wystawy ustawiono słup ogłoszeniowy z nagłówkami gazet dotyczącymi tej sprawy.

Reklama

Wystawę w poczdamskim Muzeum Filmu można oglądać do 15 maja.