Jury pod przewodnictwem prof. Piotra Palecznego drugie miejsce przyznało Koreance Hyuan Jung Kim, a trzecią nagrodą uhonorowało, wraz z Szymanowskim, Rosjanina Siergieja Redkina. Trzeci z rosyjskich uczestników finału, Denis Jewstuchin, otrzymał wyróżnienie.

Michał Szymanowski ma 22 lata. Jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jest m.in. laureatem drugiej nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2008 r. i piątej nagrody Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Vladmira Horowitza w Kijowie w 2007 r.

Polak w finale Konkursu zagrał III koncert fortepianowy c-dur op. 26 Sergiusza Prokofiewa.

Koncert Laureatów odbędzie się w niedzielę w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy a środę zdobywcy pierwszej i drugiej nagrody wystąpią w Filharmonii Narodowej w Warszawie.


Do tegorocznego konkursu przystąpiło 40 pianistów z 12 krajów, wśród nich sześciu Polaków. Uczestnicy zostali wyłonieni podczas przesłuchań wstępnych, które odbywały się w Moskwie, Nowym Jorku, Hanowerze, Tokio, Warszawie i Londynie.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1961 r., a kolejne - w 1986, 1994, 1998, 2001 i 2004 r. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy wraz z miejscową Akademią Muzyczną i Filharmonią Pomorską. Konkurs im. Paderewskiego jest członkiem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie.