Agata Buzek odebrała Złotą Kaczkę za rolę Sabiny w filmie Borysa Lankosza "Rewers". – To zwieńczenie ważnego roku, który dał mi odczuć wiele razy, że to co robię ma sens i że jest potrzebne. Nagroda od publiczności jest jednym z najwspanialszych wyróżnień. Jest też dla mnie potwierdzeniem dokonywania niepopularnych wyborów – przyznała laureatka odbierając statuetkę.

Reklama

W kategorii najlepszy aktor sezonu 2009/2010 nagrodę odebrał Marian Dziędziel za "Dom zły" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. – Jestem wzruszony. To ogromna przyjemność otrzymywać nagrody, a zwłaszcza nagrody publiczności, bo to dla niej robimy kino. Tym bardziej cieszę się z tej nagrody, bo ten film znaczy bardzo dużo w mojej karierze – przyznał aktor.

Ponadto czytelnicy miesięcznika "Film" uznali, że najlepszym autorem scenariusza jest Andrzej Bart za "Rewers", a Marcin Koszałka – najlepszym autorem zdjęć ("Rewers"). – Chciałbym podziękować wszystkim, którym spodobała się ta historia i któzy zadali sobie trud głosowania: poszli na pocztę w Suwałkach, czy w Strzegomiu... Jestem bardzo dumny z tego powodu – wyznał Bart.Przyznano także Złote Kaczki dla "Najlepszych z najlepszych": polskich zwycięzców wielkich festiwali. W kategorii najlepszy reżyser filmów nagradzanych na wielkich światowych festiwalach wyróżniono Romana Polańskiego, którego nie było na gali. W kategorii najlepsza aktorka najlepszych filmów nagrodę otrzymała Krystyna Janda, natomiast w kategorii najlepszy aktor najlepszych filmów wyróżniono Daniela Olbrychskiego.

– Wychodzę na tę scenę z największą przyjemnością, jaką można sobie wyobrazić. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali. To tylko konsekwencja wielkiej miłości do zawodu, który uprawiam. I do publiczności – powiedziała Janda, którą świat docenił za role w "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego (Cannes) oraz – Zwolnionych z życia – Waldemara Krzystka (San Sebastian).

Złote Kaczki to najsłynniejsza z polskich nagród filmowych, w tym roku przyznawana już po raz 54. Od 1957 r. czytelnicy magazynu "Film" wybierają najwybitniejszych twórców polskiej kinematografii. Tegoroczna edycja Złotych Kaczek będzie poświęcona 100-leciu polskiego kina. Plebiscyt magazynu "Film" wyłonił w tym roku "najlepszych z najlepszych" w kinematografii polskiej oraz tradycyjnie najlepsze filmy minionego sezonu 2009/2010.