Festiwal rozpocznie się w czwartek o godz. 18 w teatrze Imka spektaklem tanecznym Pauliny Święcańskiej zatytułowanym "Surogaci". Pokaz, w którym obok tańca współczesnego ważny element stanowią nagrania wideo, został zainspirowany komiksem "The Surogates".

Przegląd polskiej kultury niezależnej Rewizje jest organizowany w Warszawie po raz czwarty. W tym roku większość wydarzeń odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie na piątkowy i sobotni wieczór zaplanowano Noce Sztuki.

Podczas Nocy Sztuki przestrzeń Pałacu Kultury i Nauki zostanie zaaranżowana na potrzeby kilkunastu imprez artystycznych, dziejących się niekiedy jednocześnie. W pałacowych salach i hallach przedstawienia dadzą młodzi artyści teatralni oraz tancerze, rozbrzmi muzyka.

W salach kinowych będą wyświetlane filmy fabularne i dokumenty, nakręcone przez debiutujących lub docenianych i nagradzanych reżyserów kina niezależnego.


Wydarzeniom Nocy Sztuki towarzyszy trzynaście ekspozycji sztuk wizualnych, które będą prezentowane w Pałacu przez dwa wieczory. Eksponowane prace stanowią połączenie filmu, muzyki, malarstwa, fotografii czy rzeźby.

Jedna z instalacji zatytułowana "The End" zostanie wystawiona przed Pałacem. Autor Konrad Smoleński podstawę swojej pracy wykonał z prochu i materiałów łatwopalnych. Ich podpalenie będzie częścią spektaklu ognia, który odbędzie się w piątek o godz. 20. Będą mu towarzyszyć fragmenty znanych filmów oraz odgłosy wybuchów kojarzące się z dźwiękami wojny.

W hallu Pałacu gości festiwalu powita portret zbiorowy Grzegorza Drozda "Straż miejska" - praca artystyczna wchodząca w dialog z dziełem Rembrandta "Wymarsz straży nocnej".

W ramach festiwalu w warszawskich klubach Hydrozagadka, Saturator i Skład Butelek koncerty dadzą muzycy grający muzykę różnych gatunków. Będą to zarówno koncerty znanych zespołów, takich jak rockowa Ścianka czy złożony z dziesięciu warszawskich jazzmanów Tricphonix Street Band, jak i nowe projekty muzyczne, np. wariacja na temat Chopina zespołu Levity czy przeznaczony dla jednej osoby koncert Gabinetu Masażu Ucha Wewnętrznego.


Wyboru, prac, które zostaną zaprezentowane w ramach Rewizji, dokonała powołana na potrzeby festiwalu rada programowa. W jej skład weszli m.in.: piosenkarka Gaba Kulka, aktorki Maria Seweryn i Iza Kuna, krytyk sztuki Stach Szabłowski oraz prezenter i choreograf Michał Piróg.

Jak zapowiedziała dyrektor festiwalu Agnieszka Wlazeł, "dzięki temu, że Rewizje odbywają się w Pałacu Kultury, festiwal będzie mógł gościć znacznie więcej osób niż w zeszłym roku". W ubiegłorocznym festiwalu wzięło udział prawie 15 tys. osób.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, jednak wejściówki należy zarezerwować na stronie festiwalu lub w biurze w Cafe Kulturalna w PkiN.