Adres portalu to www.mapakultury.pl Projekt jest wspólną inicjatywą Narodowego Centrum Kultury oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama

"Portal jest skierowany do wszystkich, którzy chcę nie tylko biernie odbierać to, co kultura im daje, ale chcą też aktywnie w niej uczestniczyć poprzez wpisy, uzupełnienia, własne informacje. (...) Można powiedzieć, że ten portal to taki facebook dotyczący kultury" - ocenił minister kultury Bogdan Zdrojewski, który uruchomił portal symbolicznym kliknięciem.

Każdy chętny będzie mógł zamieścić na portalu informacje o ciekawostkach czy wydarzeniach kulturalnych i artystycznych, które dzieją się w jego miejscowości.

Użytkownicy portalu mogą opisywać biografie i nieznane fakty z życia ludzi kultury: pisarzy i poetów, artystów, plastyków, muzyków, architektów, ludzi kina i teatru, społeczników czy mecenasów sztuki; tworzyć dokumentacje miejsc zapomnianych lub wartych odwiedzenia; zamieszczać informacje o lokalnych obyczajach i tradycjach - związanych z muzyką, śpiewem, tańcem i zabawą, a także opisywać legendy, miejskie i ludowe opowieści, anegdoty. Wszystkie wpisy mogą być komentowane i oceniane przez użytkowników.Pytany przez PAP o to, czy będzie jakikolwiek nadzór merytoryczny nad portalem, czy ktoś będzie np. sprawdzać rzetelność zamieszanych informacji, minister kultury zapewnił, że tak. "To jest niezbędne. Ale ważne jest również, aby nie popaść w skrajność, jako stało się w jednym z krajów europejskich, gdzie podobny portal został w efekcie zbudowany przez grupę kilkunastu profesorów. Nie ma tam co prawda błędów, ale jest to portal prawie martwy, encyklopedyczny" - opowiadał Zdrojewski.

"Nie chcemy popaść jednak w inną skrajność, (...) gdzie na portalu wszystko byłoby tworzone przez dzieci albo przez bardzo młodych ludzi, gdzie jest ogromna ilość błędów, a czytelnicy są wprowadzani w błąd - czasem świadomie" - zastrzegł minister.

Na portalu - jak zapewnił Zdrojewski - znajdą się zatem także materiały profesjonalne, tworzone przez fachowców, które będą mogły być uzupełniane czy komentowane przez innych użytkowników. "Będą zdarzać się błędy i niedoskonałości, ale będzie ich relatywnie niedużo" - przewiduje minister.

Za­stęp­ca dy­rek­to­ra Narodowego Centrum Kultury ds. Roz­wo­ju Kul­tu­ry Katarzyna Mazurkiewicz podkreśliła też, że każdy wpis będzie musiał zostać sprawdzony przez redakcję portalu, którą utworzą osoby z Centrum Edukacji Obywatelskiej.Na portalu znalazły się już pierwsze informacje i zdjęcia. Można przeczytać m.in. tekst Anny Dobrowolskiej o Muzeum Fabryce Schindlera i Franciszka Bojańczyka o społeczności żydowskiej w Tychach.

Wyszukiwarka portalu jest oparta na platformie Google Maps i w przyszłości będzie nadal rozwijana o nowe możliwości, będzie można m.in. przesyłać treści oraz zdjęcia z telefonów komórkowych, tworzyć wirtualne wycieczki korzystając z Google Earth. Dodatkowo portal będzie przystosowany dla osób niewidomych i niedowidzących poprzez możliwość powiększania czcionki tekstu oraz syntezator mowy IVONA, pozwalający przekształcać tekst pisany w tekst czytany przez lektora.

Patronat nad portalem sprawują TVP i Polskie Radio.