Od połowy grudnia zwiastun będzie pokazywany w kinach przed projekcjami innych filmów. Uroczystą premierę "Bitwy Warszawskiej 1920" zaplanowano na październik 2011 r. Obecnie, jak powiedział reżyser, twórcy są na etapie prac montażowych.

Hoffman zwrócił uwagę, że "Bitwa Warszawska 1920" to film, który "opowiada o historii, a zarazem przejdzie do historii", ponieważ jest pierwszą polską produkcją fabularną w technologii 3D. Podkreślił też, że autor zdjęć do "Bitwy...", Sławomir Idziak, to "jeden z najlepszych operatorów na światowym rynku". "Obraz w tym filmie postawi nowe poprzeczki, jeśli chodzi o kino polskie (...) mamy do czynienia z nowym zjawiskiem" - powiedział Hoffman. Kierowana przez Idziaka ekipa operatorska liczyła na planie "Bitwy..." ok. 50 osób.

Jerzy Hoffman opowiadał, że celem twórców filmu było wywołanie w widzu wrażenia, że "zostaje on wciągnięty w środek tego, co się dzieje" na ekranie.


"Technika 3D daje niesłychaną widowiskowość, niesłychaną prawdę. Czytelny jest nie tylko pierwszy i drugi plan, ale także trzeci, czwarty, piąty. Wszystkie plany musiały być bardzo dokładnie dopracowane. Na zdjęciach widać fakturę drzewa, architektury, stopień zużycia kostiumów, niesłychanie czytelny jest makijaż aktorów" - mówił reżyser.

Pytany, jak jego zdaniem "Bitwę Warszawską 1920" przyjmie publiczność w Rosji, Hoffman odparł, że kręci filmy, przed realizacją których często padają pytania typu: "Co powie jedna strona, co powie druga strona, czy nie spowoduje to kataklizmu i nieszczęścia w stosunkach międzynarodowych?".

"Staramy się trzymać faktów jeśli chodzi o historię. Opieramy się zarówno na literaturze historycznej, jak i literaturze pięknej tego czasu, (...) czerpiemy też z wspomnień i dzienników" - mówił Hoffman na konferencji. Zaznaczył zarazem, że filmu "Bitwa Warszawska 1920" nie należy traktować jak "podręcznika historii", bo "jest to produkcja fabularna".


"Niewątpliwie będzie to film >>anty<<. Ale nie antyrosyjski. Będzie to film antybolszewicki" - zaznaczył Hoffman.

Oprócz zwiastuna, na konferencji pokazano film dokumentalny nakręcony na planie "Bitwy..." przez Hannę Polak i Rafała Pogodę. Hoffman zapewnił w nim, że każdy swój obraz traktuje tak, jakby był jego "pierwszym i ostatnim". "Wkładam w niego całą energię, cały swój entuzjazm, całą wiedzę" - powiedział reżyser.

Aktorzy wypowiadający się w dokumencie opowiadali, jakie wrażenie zrobiły na nich zdjęcia w 3D. "Ta technika daje niesamowity efekt" - ocenił Borys Szyc, którego zdaniem publiczność będzie mieć wrażenie, że np. konie "wybiegają z ekranu na widza". Szyc przyznał, że marzył o roli, dzięki której mógłby dużo jeździć konno. Opowiadał, że jazdą konną pasjonuje się od dawna. "Piętnaście lat uprawiałem sportowe jeździectwo konne, skoki przez przeszkody" - wspominał Szyc w dokumencie.

Zdjęcia do "Bitwy Warszawskiej 1920" rozpoczęły się pod koniec czerwca. Były realizowane m.in. na terenie Twierdzy Modlin, w Komarowie koło Węgrowa i na poligonach pod Warszawą. Trwały do końca września.


W obsadzie są m.in.: Borys Szyc i Natasza Urbańska - jako centralne postaci, Daniel Olbrychski (jako Józef Piłsudski), Bogusław Linda, Aleksander Domogarow, Wiktor Zborowski, Wojciech Pszoniak.

Scenariusz "Bitwy..." napisał Hoffman razem z Jarosławem Sokołem. Scenografię przygotował Andrzej Haliński. Za kostiumy odpowiadali Magdalena Tesławska i Andrzej Szenajch, a za charakteryzację - Mira Wojtczak i Liliana Gałązka.

Główni bohaterowie filmu to tancerka z warszawskiego teatru kabaretowego, Ola (Urbańska), i ułan o imieniu Jan (Szyc); połączy ich miłość i zaangażowanie w bitwę z bolszewikami.