Platynowe Koziołki to nagroda organizatorów festiwalu, przyznawana od 2002 roku. Wyróżniane są nią wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu bądź mediów dla dzieci.

Reklama

TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu otrzymało nagrodę za zrealizowanie w ciągu 30 lat działalności blisko 240 filmów animowanych. Były to przede wszystkim produkcje dla dzieci i młodzieży, prezentowane na ponad 900 festiwalach na całym świecie i nagrodzone ponad 170 nagrodami i wyróżnieniami. Najbardziej znane cykle studia to: "Miniatury filmowe do muzyki klasycznej", "Baśnie i Bajki Polskie" oraz "14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego".

Nagroda specjalna przypadła też filmowi dla dzieci "Magiczne drzewo" w reżyserii Andrzeja Maleszki. Sam reżyser był laureatem Platynowych Koziołków w 2004 roku za całokształt twórczości.

Międzynarodowa premiera filmu odbyła się w 2009 roku na festiwalu CineKid w Amsterdamie. Od tego momentu film zbiera nagrody na całym świecie; stał się najczęściej nagradzanym filmem minionego sezonu, a pod koniec października został zaprezentowany na prestiżowym Londyńskim Festiwalu Filmowym."Dostrzegliśmy, że w polskim kinie lekceważy się filmy dla dzieci. Kino dla dzieci ma jakby gorzej: począwszy od budżetu a skończywszy na zainteresowaniu. Sami reżyserzy nie palą się żeby robić filmy dla dzieci, bo często są spychani do kąta" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej Jerzy Moszkowicz dyrektor festiwalu.

Jak przypomniał Andrzej Maleszka, "Magiczne drzewo" zostało zakupione do światowej dystrybucji przez Walt Disney Company.

Platynowe Koziołki otrzymał też czeski reżyser Václav Vorlíček. Wyreżyserował on znane także w Polsce komedie i bajki dla dzieci. Jest autorem filmów i seriali: "Arabella", "Król sokołów", "Rumburak", "Latający Czestmir" i "Szpinak czyni cuda".

"W czasie mojego życia nakręciłem bardzo dużo zwariowanych komedii i żaden z filmów nie miał ograniczenia: niedostępny dla młodzieży. Te filmy mogły być oglądane także przez dzieci, mimo iż w filmie >>Proszę Pana, jest Pan wdową<< jest sześć zabójstw. Serial >>Arabella<< to była moja taka dodatkowa praca w telewizji" - powiedział na konferencji Václav Vorlíček.

Nagrody zostaną wręczone w sobotę w trakcie festiwalowej gali. Podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! prezentowanych jest 110 filmów z 34 krajów świata.