Podczas festiwalu odbyła się retrospektywa filmów Kędzierzawskiej - pokazano m.in. jej obrazy "Diabły, Diabły", "Jestem", "Pora umierać". Reżyserkę uhonorowano nagrodą o nazwie Złoty Aleksander za całokształt twórczości.

Reklama

Zdaniem organizatorów greckiej imprezy, filmowy styl Doroty Kędzierzawskiej "charakteryzuje się tym, że otaczająca bohaterów ciemność służy, jako naturalny krajobraz dla historii ludzkich". Reżyserka "skupia się nie na dialogu, lecz na środkach filmowych, jak łagodne zbliżenia, gry światła w ludzkich oczach, spojrzenia, które są najbardziej wiernym wyrazicielem emocji" - zwrócili uwagę Grecy.

"Współczucie dla człowieka, którego portretuje", i "głęboki szacunek reżyserki dla dokonywanych przez niego wyborów" to, według organizatorów festiwalu, cechy twórczości Doroty Kędzierzawskiej.Marek Lechki jest reżyserem filmu "Erratum" oraz autorem jego scenariusza.

Główny bohater "Erratum", grany przez Tomasza Kota Michał, zostaje niespodziewanie wysłany w służbową podróż do rodzinnego miasta. Banalny na pozór wyjazd przekształca się dla mężczyzny w ważną, emocjonalną wyprawę we własną przeszłość. Splot wydarzeń zmusza Michała do rozliczenia się z przeszłością. Odbywając podróż, bohater spotyka bliskie mu niegdyś osoby, odwiedza znajome miejsca. Musi zastanowić się nad trudną relacją z własnym ojcem.

Cały łańcuch zdarzeń zostaje uruchomiony przez wypadek - Michał potrąca bezdomnego; następnie postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o życiu tego człowieka.

Festiwal w Salonikach trwał od 3 do 12 grudnia. "Erratum" prezentowano w konkursie międzynarodowym festiwalu, wraz z 15 innymi obrazami.