"Starałem się znaleźć wspólny mianownik między NCK z 2010 r. i tego sprzed 60 lat i doszedłem do wniosku, że jest nim edukacja kulturalna" - powiedział dyrektor centrum Jerzy Dudek podczas wtorkowej uroczystości, która odbyła się w Teatrze Studio w Warszawie.
Jak przypomniał, instytucja organizuje w Polsce największe kulturalne programy edukacyjne i stypendialne skierowane do młodzieży. Są to m.in. program "Rytm" zachęcający młodzież do nauki tańca współczesnego czy program "Śpiewająca Polska", dzięki któremu doszło do odrodzenia chórów w szkołach powszechnych, program stypendialny "Gaude Mater", skierowany do młodych artystów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz program stypendialny "Młoda Polska", którego jednym z laureatów był utalentowany polski pianista Rafał Blechacz.
"NCK to instytucja, której zdarzyło się przejść już wszystko - była świetlicą, była likwidowana, łączona z innymi instytucjami kultury. Mimo to przetrwała i udowodniła potrzebę swojego istnienia" - powiedział obecny na uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Jak zaznaczył, NCK radzi sobie znakomicie z realizacją zarówno projektów natury promocyjnej, jak i artystycznej.
Na zlecenie ministra Zdrojewskiego, centrum było w 2009 r. organizatorem VI Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie. Instytucja współorganizowała też obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznicy odzyskania niepodległości i upadku komunizmu w Europie Środkowej.
Podczas wtorkowej gali Zdrojewski wręczył odznaczenia dla ambasadorów organizowanej przez NCK kampanii "Kultura się liczy!". Były to osoby, które wspierały ją aktywnie występując w spotach telewizyjnych i radiowych. Jak wyjaśnił PAP dyrektor Dudek, kampania ta "ma na celu połączenie dwóch z pozoru nieprzystających do siebie światów - świata kultury i świata biznesu".
Dyplomy przygotowane przez artystkę Agatę "Endo" Nowicką otrzymali m.in. dziennikarka Katarzyna Kolenda-Zaleska, publicysta Jacek Żakowski, poeta Ryszard Krynicki, piosenkarka Kayah i prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz.
"Polska kultura jest najlepszą polską marką, nigdy nie zawodzi i zawsze można na nią liczyć, ale też trzeba się z nią liczyć" - podkreślił minister. Dodał zarazem, że choć polska kultura odnosi na świecie znacznie więcej sukcesów niż polski sport to media poświęcają jest dużo mniej uwagi i miejsca na swoich łamach bądź czasu antenowego.
Centralnym punktem gali urodzinowej NCK była reaktywacja magazynu mówionego "NaGłos", który zainaugurowali 14 grudnia 1983 r. czołowi polscy pisarze po likwidacji Związku Literatów Polskich. Pismo, będące głosem sprzeciwu polskiej literatury wobec prób zniewolenia kultury w Polsce nawiązywało w swojej formie i kontekście do spotkań literackich czasów II wojny światowej. Reaktywowany po 27 latach magazyn, prowadzony jak zwykle przez Bronisława Maja, otworzył napisany specjalnie na tę okazję wiersz Wisławy Szymborskiej "Są tacy, którzy" w recytacji Ewy Dałkowskiej.
Historia NCK zaczęła się w 1950 r. powołaniem Centralnej Poradni Świetlicowej i Wzorcowni Artystycznej przy ówczesnym Departamencie Amatorskiego Ruchu Artystycznego Ministerstwa Kultury i Sztuki. W obecnym kształcie NCK istnieje od 2006 r., działając jako instytucja rządowa podległa ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego.