Tablica została umieszczona na budynku Szkoły Podstawowej nr 5, której kierownikiem przez wiele lat był dziadek wokalisty Kultu - Kazimierz Staszewski. Był on również założycielem i pierwszym prezesem pabianickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, który nosi obecnie jego imię.

Reklama

18 grudnia 1925 r. w Pabianicach urodził się poeta i bard Stanisław Staszewski - ojciec Kazika. Później mieszkał m.in. w Warszawie (brał udział w powstaniu w 1944 roku) i Płocku. Zmarł 22 stycznia 1973 r. w Paryżu. Dwadzieścia lat po jego śmierci Kult wydał płytę "Tata Kazika" z piosenkami autorstwa Stanisława Staszewskiego. W 1996 r. ukazał się album "Tata 2", również z muzyczną biografię ojca Kazika.

Wtorkowe uroczystości w Pabianicach rozpoczną się o godz. 16 w Muzeum Miasta Pabianic. W programie zaplanowano m.in. pokaz filmu "Tata Kazika", otwarcie wystawy "Pabianickie korzenie rodziny Staszewskich" oraz promocję książki "Czarna Mańka" napisanej przez Stanisława Staszewskiego i Andrzeja Boczarskiego.