STYCZEŃ

Reklama

- Skradziony w 2000 r. z poznańskiego Muzeum Narodowego obraz Claude'a Moneta "Plaża w Pourville" powrócił do muzeum. Sprawca kradzieży 41-letni Robert Z. przez lata przechowywał obraz w szafie w domu bliskich.

LUTY

- W prestiżowej siedzibie Kunst Werke Institut w Berlinie otwarto wystawę polskiej sztuki współczesnej pt. "Early Years" przygotowaną przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

MARZEC

- W 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, po gruntownym remoncie i modernizacji otwarto Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Można w nim zobaczyć jak mieszkał Chopin, posłuchać jego utworów, poczuć zapach jego ulubionych kwiatów.

Reklama

- W paryskim Muzeum Życia Romantycznego otwarto wystawę poświęconą Fryderykowi Chopinowi pt. "Fryderyk Chopin. Błękitna nuta". Pokazano około 90 obrazów, rzeźb, rysunków, które przedstawiają kompozytora i wiele słynnych postaci z kręgu artystycznego: George Sand, Franciszka Liszta, Niccolo Paganiniego.

- Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił prawomocnie artystkę Dorotę Nieznalską, oskarżoną o obrazę uczuć religijnych. Chodzi o fragment instalacji "Pasja", wystawianej na przełomie 2001 i 2002 r. w gdańskiej galerii "Wyspa", Nieznalska umieściła na krzyżu fotografię męskich genitaliów.

- Zdjęcia, instalacje i filmy na temat kobiecości i męskości w sztuce Europy Wschodniej, autorstwa artystów z 24 krajów Europy, które po 1989 roku wyszły z komunizmu, pokazano na wystawie "Płeć? Sprawdzam!" otwartej w Galerii Zachęta w Warszawie.MAJ

- Otwarto po gruntownym remoncie dworek w Żelazowej Woli, w którym urodził się Fryderyk Chopin.

- Wystawę arcydzieł ze zbiorów krakowskiego Muzeum Książąt Czartoryskich otwarto na Zamku Królewskim w Warszawie. Największą atrakcją ekspozycji jest "Dama z gronostajem " Leonarda da Vinci - jedno z najcenniejszych dzieł w polskich zbiorach.

CZERWIEC

- W Muzeum Narodowym w Warszawie otwarto wystawę "Ars Homo Erotica". Na ekspozycji dotyczącej sztuki homoerotycznej pokazano 250 prac od antyku do współczesności.

- W Muzeum Sztuki w Łodzi odbyła się pierwsza w Polsce indywidualna wystawa prac współtwórcy Minimal Artu - Roberta Morrisa, uważanego, obok Andy Warhola, za jednego z najgłośniejszych artystów lat 60.

- W warszawskiej Galerii Zachęta zorganizowano wystawę obrazów, rysunków i fotografii Jana Lebensteina, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku.

- Dwa murale chopinowskie, każdy o powierzchni 300 metrów kw., odsłonięto na ścianach dwóch budynków przy ul. Tamka, w pobliżu Muzeum Fryderyka Chopina. Autorami jest kilkunastu artystów młodego pokolenia, wśród są m.in. Łukasz Mieszkowski, Przemek "Trust" Truściński, Tomasz Leśniak i Pola Dwurnik.WRZESIEŃ

- Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni zostało zwycięzcą międzynarodowego konkursu na projekt koncepcji architektonicznej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- W krakowskich Sukiennicach po przeprowadzonym remoncie otwarto Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku; publiczność może ponownie podziwiać tam 195 obrazów i 19 rzeźb.

- 36 obrazów z kolekcji Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu w Rumunii pokazano na wystawie otwartej w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Wśród pokazanych dzieł są m.in. dwa obrazy Hansa Memlinga, portret Jana van Eycka i pejzaż Pietera Breughla II.

- "Chopin. Ikonosfera romantyzmu" - taki tytuł nosi ekspozycja otwarta w Muzeum Narodowym w Warszawie pokazująca kompozytora na tle artystycznej panoramy Warszawy i Paryża pierwszej połowy XIX wieku, będąca próbą rekonstrukcji artystycznego i estetycznego świata Chopina.

- Artur Żmijewski, reżyser i fotograf, jeden z najbardziej znanych polskich twórców multimedialnych będzie kuratorem 7. Berlińskiego Biennale Sztuki Współczesnej w 2012 roku.PAŹDZIERNIK

- Dzieła najwybitniejszego norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda zestawione z pracami współczesnych mu polskich artystów pokazano na wystawie "Na drogach duszy. Gustav Vigeland a rzeźba polska ok. 1900" w Muzeum Narodowym w Krakowie.

- W holu głównym gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli otwarto wystawę obrazów Zdzisława Beksińskiego, pt. "Mroki świadomości". Zaprezentowano ponad 20 obrazów z kolekcji sanockiego Muzeum Historycznego.

- Około 80 obrazów Jerzego "Jurry" Zielińskiego, legendy warszawskiej sceny artystycznej lat 70. pokazano w Muzeum Narodowym w Krakowie i w krakowskiej Galerii Zderzak.

- Dyrektor Muzeum Narodowego Piotr Piotrowski ustąpił ze stanowiska. Nowym dyrektorem muzeum została Agnieszka Morawińska, dotychczasowa dyrektor Galerii Zachęta w Warszawie. Nową dyrektor Zachęty została zaś Hanna Wróblewska, wcześniej wicedyrektor tej placówki.

- Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podjął decyzję o utrzymaniu w mocy pozwolenia na budowę w centrum Warszawy niemal 200-metrowego apartamentowca projektu słynnego architekta Daniela Libeskinda.LISTOPAD

- We władanie muzealników oddano Gmach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). Pierwsze wystawy poświęcone sztuce współczesnej będzie można zobaczyć wiosną przyszłego roku.

- Ponad 170 obiektów, w tym obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby, projekty mebli i tkanin, autorstwa Władysława Strzemińskiego znalazo się na wystawie "Powidoki życia. Władysław Strzemiński i prawa dla sztuki" w Muzeum Sztuki w Łodzi.

- Zarzut zniszczenia mienia "o szczególnym znaczeniu dla kultury polskiej" usłyszał 31-letni Tomasz P., który zdewastował pomnik przy Muzeum Więzienia "Pawiak" - tzw. Drzewo Pawiackie.

- W parku Traugutta w Warszawie odsłonięto cztery ponadnaturalnej wielkości stalowe postacie - rzeźby Magdaleny Abakanowicz, specjalnie przez nią wykonane dla Warszawy.

- Atelier Thomas Pucher ZT GMBH z Graz w Austrii zdobyło I nagrodę w międzynarodowym konkursie na opracowanie projektu sali koncertowej w warszawskiej siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz zagospodarowanie architektoniczne terenu siedziby - dawnego Instytutu Weterynarii w Warszawie.

- Polska była partnerem narodowym Europejskich Targach Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli - Denkmal w Lipsku w Niemczech. Targi te uważane są za jedne z najważniejszych targów konserwatorskich w Europie.

- Obraz Aleksandra Gierymskiego "Pomarańczarka", zrabowany podczas II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie, został wycofany z aukcji w Domu Aukcyjnym Eva Aldag w Buxtehude niedaleko Hamburga.GRUDZIEŃ

- W Galerii Zachęta w Warszawie otwarto wystawę "Katarzyna Kozyra. Casting" prezentującą najważniejsze prace artystki, m.in. rzeźbę z wypchanych zwierząt "Piramida zwierząt", stanowiącą zapis walki Kozyry z chorobą nowotworową instalację "Olimpia", a także wideoinstalacje nakręcone w damskiej i męskiej łaźni miejskiej.

- Blisko 100 rysunków europejskich artystów od XV do XX wieku, w tym takich mistrzów jak Leonardo da Vinci i Sandro Botticelli, pochodzących z kolekcji Barbary Piaseckiej-Johnson pokazano na wystawie na Zamku Królewskim w Warszawie.

- "Gwiazdy na Gwiazdkę" - taki tytuł nosi wystawa otwarta w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zaprezentowano na niej blisko 100 grafik i rysunków autorstwa 30 wybitnych artystów XX wieku, pochodzących ze zbiorów własnych muzeum. Wśród autorów prac są m.in. Pablo Picasso, Ferdinand Leger, Marc Chagall, Paul Klee, Wassily Kandinsky, Christo, Victor Vasarely, Joan Miro, Robert Rauschenberg, David Hockney czy Gerhard Richter. (PAP)