"W 2011 roku skupiamy się przede wszystkim na przygotowaniu XX, a więc jubileuszowej, edycji naszego międzynarodowego festiwalu Warsaw Summer Jazz Days (WSJD) - powiedział PAP Mariusz Adamiak, szef Agencji Koncertowej "Akwarium". - "Szukamy właśnie megagwiazdy, aby odpowiednio uczcić te 20 urodziny. Robimy poważne podchody pod Keitha Jarretta" - dodał. Album tego pianisty "The Koeln Concert" ("Koloński koncert") jest najlepiej sprzedającą się solową płytą w historii jazzu.

Reklama

Według Adamiaka, podczas tegorocznych WSJD, które rozpoczną się 18 czerwca, w Warszawie powinni się pojawić m.in. amerykański trębacz i kompozytor, zajmujący się jazzem i muzyką poważną Wynton Marsalis; saksofonista Archie Shepp czy brytyjski gitarzysta John McLaughlin, współtwórca niegdyś takich formacji jak Mahavishnu Orchestra i Shakti. Był nawet zwany Mahavishnu Johnem. "Postaramy się zaprosić artystów najlepszych, najciekawszych, mających wiele nowego do powiedzenia" - podkreślił.

Kolejnym ważnym festiwalem w Warszawie jest "Jazz na Starówce". Podczas koncertów, które odbywają się na Rynku Starego Miasta w każdą sobotę lipca i sierpnia - jak zapewniają PAP organizatorzy Iwona Strzelczyk-Wojciechowska i Krzysztof Wojciechowski - "wystąpi plejada gwiazd w oryginalnym, zróżnicowanym stylistycznie programie".

"W planach XVII Międzynarodowego Festiwalu Plenerowego "Jazz na Starówce" mamy - informują Wojciechowscy - koncerty, m.in.: Avishai Cohena, jednego z najbardziej kreatywnych współczesnych kontrabasistów; Dino Saluzziego - mistrza nuevo tanga, ambasadora muzyki argentyńskiej w świecie; amerykańskiej kontrabasistki i wokalistki Esperanzy Spalding, która jest objawieniem jazzowej sceny (Spalding śpiewała m.in. na gali w Oslo, kiedy prezydent USA Barack Obama odbierał Pokojową Nagrodę Nobla). Wystąpią też Fleurine i Brad Mehldau, czyli - gwiazda holenderskiej wokalistyki oraz jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów".

Jak podkreślają Wojciechowscy, jeden koncert festiwalowy przyciąga 3-4 tysiące ludzi; ta publiczność ma okazję bezpłatnie posłuchać międzynarodowych gwiazd jazzu.Reklama

Na początek serii wiosennych koncertów Ery Jazzu pojawi się (19 marca) w Warszawie kubański pianista Omar Sosa. Jak zapowiada Dionizy Piątkowski, szef festiwalu, "Sosa przywozi on ze sobą swój kwintet, w którym pojawia się trębacz Jo Krause. 14 kwietnia wystąpi znakomita skrzypaczka Regina Carter z nowym projektem - związanym z płytą, która jest już zgłoszona do lutowych nagród Grammy. Towarzyszyć jej będzie zespół grający muzykę korzenną, etniczną".

Trzeci wiosenny koncert Ery Jazzu (19 maja), to związany z muzyką etniczną projekt East Meets Jazz, czyli Wschód spotyka jazz. Jego gwiazdą będzie - jak zapowiada organizator - Bolywood Brass Band, czyli zespół marszowy z Indii. Grają muzykę pogodną, serdeczną, obrazową, pełną rytmów hinduskich.

Jedna z najsłynniejszych amerykańskich wokalistek jazzowych Cassandra Wilson zaśpiewa podczas 47. Wrocławskiego Festiwalu Jazzowego "Jazz nad Odrą", który trwać będzie od 2 do 6 marca. Przedstawi ona program "Silver Pony". Na festiwalu pojawią inni słynni jazzmani, jak m.in. Joe Lovano, David Murray, European Jazz Ensemble i Leszek Możdżer wraz z Krzesimirem Dębskim.

W Lublinie w styczniu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej zagra dwa koncerty z wybitnymi muzykami jazzowymi. Kompozycje George'a Gershwina - "Uwertura kubańska", "Błękitna rapsodia", "Amerykanin w Paryżu" - znajdą się w programie koncertu, planowanego na 16 stycznia, w którym wystąpi wybitny pianista jazzowy Leszek Możdżer. Lubelską orkiestrę poprowadzi Piotr Wijatkowski. 21 stycznia lubelscy filharmonicy, którymi dyrygował będzie Wojciech Rodek, wystąpią wspólnie z innym wybitnym jazzowym muzykiem - Michałem Urbaniakiem, który zagra na skrzypcach. W koncercie zabrzmią kompozycje Edwarda Eberharada Czernego.

Znane nazwiska pojawią się także w Bielsku-Białej. Już w lutym gwiazdami Lotos Jazz Festival - Bielskiej Zadymki Jazzowej będą pianista Ahmad Jamal i saksofonistka Candy Dulfer.

Ewa Bem już 5 stycznia da koncert w Jazz Cafe Łomianki. "Bardzo lubię klubową, kameralną atmosferę tego miejsca, tam się naprawdę dobrze śpiewa i znakomity jest kontakt z publicznością, z koneserami, którzy chcą wybrać się na koncert do odległego od centrum miejsca" - powiedziała PAP Ewa Bem. Jak zapowiedziała artystka, w programie jej koncertu znajdą się i standardy jazzowe, i piosenki z Kabaretu Starszych Panów oraz pastorałki. Bem towarzyszyć będzie Trio Andrzeja Jagodzińskiego.

W styczniu też z trzema koncertami wystąpi nasz wybitny saksofonista Zbigniew Namysłowski z big bandem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, w warszawskiej Filharmonii Narodowej oraz w klubie Tygmont.

W pierwszych miesiącach 2011 roku Agencja Grami zapowiada koncerty wokalistek: Marity Alban Juarez, Anny Serafińskiej. W czerwcu odbędzie się koncert - benefis saksofonisty altowego Henryka Miśkiewicza a na jesień zapowiadana jest trasa koncertowa wokalistki Doroty Miśkiewicz.

Anna Bernat (PAP)