Andrzej Giza, prezes Fundacji Conspero, która zarządza spuścizną po artyście, poinformował we wtorek, że fundacja podpisała już z miastem umowę przedwstępną na wynajem pod przyszłą galerię zabytkowego XIX-wiecznego budynku dawnego Zajazdu Pod św.Benedyktem przy ulicy Limanowskiego.

Reklama

"Zarówno rodzina Jerzego Dudy-Gracza jak i fundacja chciały, aby placówka ta znalazła się w Krakowie - kulturalnej stolicy kraju i ważnym punkcie turystycznym na mapie Europy" - zaznaczył Giza.

Jak podkreślił, muzeum prezentujące prace Dudy-Gracza znajdzie się w dzielnicy Podgórze, które miasto chce wykreować na centrum sztuki współczesnej. Niedaleko powstaje Muzeum Tadeusza Kantora.

Miasto obecnie remontuje zabytkowy budynek, w którym znajdzie się muzeum Dudy-Gracza. Do tej pory na remont dachu i konstrukcji stropów poddasza wydano ponad 500 tys. zł. Złożono wniosek o dofinansowanie dalszych prac ze środków Unii Europejskiej na kwotę 3,5 mln zł. Pod koniec tego miesiąca okaże się, czy projekt uzyska dofinansowanie.Zgodnie z zamierzeniami galeria miałaby rozpocząć działalność w 2012 roku. Prezentowane będą w niej na stałej ekspozycji najsłynniejsze dzieła Dudy-Gracza z liczącej 860 obiektów kolekcji a w podziemiach znajdzie się multimedialna prezentacja słynnego cyklu " Chopinowi Duda-Gracz", na który składa się ponad 300 obrazów będących malarską interpretacją wszystkich dzieł Fryderyka Chopina. Ponadto w galerii organizowane będą czasowe wystawy sztuki współczesnej.

Jerzy Duda-Gracz uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie. Zmarł 5 listopada 2004 roku w Łagowie.

Ukończył Wydział Grafiki filii Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, na którym zrobił dyplom w 1968. Tam też wykładał do roku 1982. W latach 1992-2001 wykładał w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, a później, aż do śmierci, pracował na stanowisku profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Miał 168 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach najważniejszych placówek muzealnych w kraju a także w muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych sztuki współczesnej na całym świecie.

Reklama