Koncepcja wystawy jest oparta na wierszu T.S. Eliota "Podróż Trzech Króli", wokół którego osnuta jest narracja ekspozycji. Znalazły się na niej dzieła sztuki poczynając od przełomu XVIII/XIX wieku poprzez malarstwo i fotografię współczesną autorstwa m.in. Jacka Świerczyńskiego, Jerzego Gumowskiego czy Rafała Walczaka.

Reklama

"Istotnym punktem wystawy jest muzyka, oratorium specjalnie skomponowane do słów wiersza Eliota przez Marka Ałaszewskiego. Premiera utworu odbędzie się podczas wernisażu wystawy w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście. Oratorium stanie się następnie ścieżką dźwiękową ekspozycji" - powiedział PAP kurator z Muzeum Literatury Łukasz Kossowski.

Jak zaznaczył, inspiracją dla wystawy "Pochód Trzech Króli według T.S. Eliota" był także znajdujący się w holu Muzeum fresk, cudem ocalały z wojennej pożogi, powstały w XIV wieku i przedstawiający pokłon Trzech Króli. W ocenie kuratora, jednym z najciekawszych dzieł jest obraz Józefa Mehoffera "Święta Rodzina", prezentujący Maryję karmiącą Jezusa, otoczoną przez dwie szafirowe postacie aniołów.

"Na ekspozycji zestawiliśmy zainspirowane wędrówką trzech mędrców fotografie artystyczne i dokumentalne, obrazy Tomasza Tatarczyka ukazujące motyw drogi, dzieła plastyczne Marka Jaromskiego malowane na płótnach i ryte w drewnie czy pustynne pejzaże Grzegorza Morycińskiego. Wędrówce poprzez wystawę towarzyszyć będą przejmujące rzeźby Józefa Łukomskiego z cyklu +Hominem quero+" - mówił Kossowski.

Wystawa "Pochód Trzech Króli według T.S. Eliota" będzie dostępna dla zwiedzających do 8 marca.