Krzysztof Kolberger został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej i osiągnięcia w pracy twórczej.
W pożegnalnej mszy św. udział wzięła rodzina i przyjaciele artysty, m.in. Małgorzata Braunek, Zofia Czernicka, Anna Romantowska, Anna Seniuk, Magdalena Zawadzka, Ewa Ziętek, Ignacy Gogolewski, Daniel Olbrychski, Jerzy Zelnik. Obecni są przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Związku Artystów Scen Polskich, profesorowie i studenci Akademii Teatralnej w Warszawie, artyści warszawskich teatrów.
Homilię wygłosił ks. Adam Boniecki.
Uroczystości uświetnili muzycy Anna Orlik (skrzypce) i Robert Grudzień (organy), którzy wykonali "Arię na strunie G" Jana Sebastiana Bacha oraz "Ave Maria" Franciszka Schuberta.
Krzysztof Kolberger zmarł 7 stycznia. Miał 60 lat. Artysta od wielu lat zmagał się z chorobą nowotworową.
Aktor grał m.in. w "Kontrakcie" Krzysztofa Zanussiego, "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny" Janusza Majewskiego, "Kuchni polskiej" Jacka Bromskiego, "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy (jako Adam Mickiewicz) i w filmie "Popiełuszko. Wolność jest wśród nas" Rafała Wieczyńskiego.
Występował na deskach m.in. Teatru Narodowego, Współczesnego i Ateneum. Wykreował także wiele ważnych ról w spektaklach Teatru Telewizji. Reżyserował m.in. "Krakowiaków i górali" Wojciecha Bogusławskiego, "Nędzę uszczęśliwioną" Macieja Kamieńskiego i "Żołnierza króla Madagaskaru" Stanisława Dobrzańskiego. Był wybitnym interpretatorem poezji - m.in. Czesława Miłosza, Cypriana Kamila Norwida, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza i Karola Wojtyły.
Kolberger angażował się w wiele wydarzeń związanych z ważnymi chwilami dla Polski. Za jedno ze swoich najważniejszych zadań aktorskich uważał odczytanie testamentu Jana Pawła II w czasie żałoby po śmierci papieża w 2005 r. Wiele osób pamięta go także z koncertu "Wielka Pani", który odbył się w pierwszą rocznicę śmierci Wojtyły, gdzie Kolberger recytował wiersze papieża-Polaka.
Komentarze(13)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszenależy częściej chodzić na pogrzeby
wracaj na balet i już,tam ci napisałem,tutaj nie chcę.
mam twój ,doszedł i ci odpisałem.
wracaj
a może przejdziemy do ostatecznego twojego wczorajszego pożegnania
nie rozumiem co to jest "wrócimy"
i nie rozumiem wszystkiego
chodzę często na Powązki,tam leży moja rodzina.
przed chwilą coś odkryłam w swojej skrzynce ,ale nie jestem pewna swoich umiejętnosci
tutaj to nikt nie wejdzie
synowa-przyszla pokazywala jak sie obsluguje to cos w czym sie bezposrednio pisze---ich mam zapisanych ale nie jestem pewna czy to potrafie sama zrobici