Łódzkie Spotkania Baletowe to największa i najbardziej prestiżowa impreza baletowa w Polsce. Jest ona przeglądem ważniejszych kierunków choreografii ostatnich lat zarówno w tańcu klasycznym, jak i różnorodnych nurtach tańca współczesnego. Służy też wymianie doświadczeń między artystami reprezentującymi odmienne style i techniki tańca.
Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, Marek Szyjko, w tym roku zaprezentowane zostaną choreografie m.in. George'a Balachine'a, Maurice'a Bejarta, Akrama Khana i Ewy Wycichowskiej. Zaznaczył, że gwiazdą tegorocznych spotkań ma być francuska tancerka Sylvie Guillem.
Szyjko poinformował, że - podobnie jak w poprzednich edycjach spotkań - odbędą się także 10-dniowe warsztaty taneczne dla zespołu łódzkiej opery. W tym roku ma je poprowadzić amerykański choreograf Dennis Callahan, który kilka lat temu współpracował z Romanem Polańskim.
Tegoroczną imprezę zainauguruje prapremiera spektaklu "Spotkania w dwóch niespełnionych aktach" Ewy Wycichowskiej, w którym wezmą udział tancerze Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Zdaniem realizatorów, ten spektakl "to rodzaj sentymentalnej podróży, w której doświadczenie przeplata się z koncepcjami młodych twórców". Obok młodych tancerzy wezmą w nim udział również tancerze seniorzy obu teatrów.
Łódzka publiczność zobaczyć też będzie mogła m.in.: Bejart Ballet Lausanne, Royal Ballet of Flanders i Akademicki Teatr Opery i Baletu w Permie (Rosja)
Pierwotnie rozpoczęcie XXI Łódzkich Spotkań Baletowych zaplanowano na 30 kwietnia. Inaugurujący je spektakl miał być też grany dzień później - 1 maja. Jednak - jak powiedział w poniedziałek Szyjko - spotkania rozpoczną się 29 kwietnia. Chodzi o to, aby 1 maja "wszyscy mieli okazję być z wielkim Polakiem". W tym dniu w Rzymie odbędzie się beatyfikacja papieża Jana Pawła II.
Impreza zakończy się w niedzielę 5 czerwca.
Łódzkie Spotkania Baletowe organizowane są co dwa lata od 1968 roku. W dotychczasowych edycjach festiwalu brały udział wszystkie najbardziej znaczące światowe grupy baletowe m.in. Balet XX wieku Maurice'a Bejarta, Balet Rambert z Londynu, Narodowy Balet Kuby Alicji Alonso i Teatr Baletu Borisa Ejfmana. Wystąpił też światowej sławy tancerz Michaił Barysznikow.
Komentarze (12)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszebylam tu ale wczesniej
spróbuj mnie wylogować i ponownie zalogować
twierdzi ,ze jestes wylogowany
a jak nie to jutro
pa
niedługo wrócimy
pa
jesteśmy Przyjaciółmi
.nie pytałam bo nie
naprawdę miło mi ,że powiedziałeś
Nie ważne ,czy usłyszysz dziś
Najświętsze ,czy nieczyste Alleluja
Tak starałam się ,ale cóż
Dotykam tylko zamiast czuć
Lecz mówię prawdę,nie chcę was oszukiwać
I chociaż wszystko poszło żle
Przed Panem Pieśni stawię się
Na ustach mając tylko Alleluja"
podobają mi się te słowa
a i muzyka do nich jest piękna