Impreza zaczyna się w sobotę w Koszalinie (Zachodniopomorskie) i potrwa do poniedziałku. Wezmą w niej udział badacze życia i twórczości Włodzimierza Wysockiego oraz wykonujący jego pieśni artyści z 14 krajów, w tym m.in. z Chin, Wietnamu, Stanów Zjednoczonych, Izraela i Rosji

Reklama

O przyznawaną przez publiczność nagrodę główną - Grand Prix festiwalu - w tym roku statuetkę w postaci skrzydeł rzymskiej bogini zwycięstwa Viktorii - będzie ubiegać się 10 filmów z 12 krajów (część z dokumentów to międzynarodowe produkcje).

W tym roku, po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie przyznana Nagroda Specjalna za całokształt dokonań artystycznych. Tę nagrodę, w postaci statuetki laureata w todze, przyzna profesjonalne jury. Nominowano do niej czworo dokumentalistów: Luce Danielle (Francja), Witalija Dobrusina (Rosja), Aleksandra Kowanowskiego (Rosja) i Eldara Riazanowa (Rosja).

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć kilkanaście filmów pozakonkursowych. Odbędą się również warsztaty filmowe, panele dyskusyjne oraz koncerty.

Swoją najnowszą książkę będzie promował rosyjski pisarz Walery Pieriewozczikow, który w 1979 r. przeprowadził z Wysockim głośny wywiad telewizyjny. Natomiast bułgarska grupa Gramofon zaprezentuje materiał z najnowszej płyty "Władimir Wysocki".

Miejscem wszystkich festiwalowych wydarzeń będzie Domek Kata przy ul. Grodzkiej 3. Organizatorem imprezy jest jedyne w Polsce muzeum Włodzimierza Wysockiego prowadzone przez badaczkę jego twórczości i życia dr Marlenę Zimną.Włodzimierz Siemionowicz Wysocki (1938 - 1980) - rosyjski pieśniarz, aktor i poeta. Miał zostać inżynierem, ale rzucił studia techniczne dla teatru.

Karierę zaczynał na początku lat 60. w Teatrze Puszkina w Moskwie, później przez wiele lat był związany z Teatrem na Tagance. Zagrał też w kilku filmach.

Reklama

Swoje pieśni początkowo tworzył pod wpływem Bułata Okudżawy, później znalazł własny styl opierający się na zachrypniętym głosie, którym śpiewał od basbarytonu do barytonu. Mimo popularności władze Związku Radzieckiego nigdy nie uznały go za wielkiego artystę, sławą cieszył się we Francji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Trzykrotnie żonaty - ostatnią żoną była francuska aktorka Marina Vlady.

Wysocki zmarł 25 lipca 1980 r. na zawał serca w wyniku przedawkowania środków pobudzających. Pochowano go na cmentarzu Wagańkowskim w Moskwie, na pogrzebie były tłumy, jego grób do dziś tonie w kwiatach. 25 stycznia obchodzona była 73. rocznica jego urodzin.