Corocznym Zjazdom Krystyn za każdym razem przyświeca inne motto. Tegoroczne jest związane jest z kandydowaniem Katowic do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i brzmi: "Katowice - Europejską Stolicą Krystyn".

Skomponowany przez zwycięzcę konkursu utwór zostanie wykonany 13 marca 2011 r., o godz. 13.13 podczas oficjalnego otwarcia Zjazdu Krystyn przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Jak poinformowało Centrum Kultury Katowice, projekty 60-sekundowych utworów na nośniku cyfrowym z dołączonym zapisem nutowym należy przesyłać do jego sekretariatu do 18 lutego. Utwory oceni jury, w którym zasiądą m.in. Krystyny - organizatorki katowickiego zjazdu oraz córka Krystyny Bochenek - Magdalena.

Konkurs ma charakter ogólnopolski, mogą w nim brać udział zarówno profesjonalni muzycy, jak i amatorzy. Nagrodą jest Honorowy Dyplom Krystyny, publiczne wykonanie hejnału i podanie nazwiska twórcy, a także album fotograficzny ze zdjęciami Krystyn autorstwa Janiny Nasierowskiej.

Na swoje imieniny do Katowic przyjadą w tym roku setki Krystyn z całej Polski. To pierwsze z dorocznych spotkań po śmierci Krystyny Bochenek - znanej dziennikarki oraz wicemarszałek Senatu, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Bochenek pochodziła z Katowic i spoczęła na miejscowym cmentarzu przy ul.Sienkiewicza.

Panie przyjadą do Katowic już w sobotę 12 marca. Pierwszy dzień zjazdu ma charakter turystyczno - krajoznawczy. Zwiedzą Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu oraz Katowice, m.in. zabytkowe robotnicze osiedla Nikiszowiec i Giszowiec. Wieczorem odbędzie się integracyjna biesiada. Dla swoich imienniczek mają zaśpiewać Krystyny Prońko, Giżowska i Sienkiewicz.

Dzień swoich imienin - 13 marca - Krystyny rozpoczną uczestnicząc w porannej mszy świętej w intencji Krystyny Bochenek w archikatedrze. Po mszy złożą wieniec i zapalą znicze na jej grobie. Następnie przejdą do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie przywita je wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. W programie spotkania znalazła się promocja książki "Kobiety niezapomniane". To zbiór historii wybitnych Polek - wśród nich również Krystyny Bochenek - napisanych przez popularne dziennikarki.


Kulminacyjnym punktem wszystkich imienin jest zawsze plenerowe spotkanie solenizantek o godz. 13.13. Tym razem odbędzie się w asyście orkiestr górniczych oraz władz miasta i województwa przed Urzędem Wojewódzkim, na placu Sejmu Śląskiego. Ostatnim punktem zjazdu będzie koncert w Centrum Kultury Katowice.

Podczas zjazdu imienniczki wyróżniają się zawsze jednolitym strojem, nawiązującym do idei spotkania i miejsca, które odwiedzają. Tym razem panie będą w czarnych strojach i białych kapeluszach, ozdobionych znakiem katowickich starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Pierwszy imieninowy zjazd Krystyn odbył się w 1998 r. właśnie w Katowicach. Potem były imprezy w Sopocie, Kielcach, Ciechocinku, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Opolu, Poznaniu, Zakopanem, Toruniu, jednocześnie w Cieszynie i Trzyńcu na czeskim Zaolziu oraz Szczecinie.