"Nie róbmy polityki - słuchajmy muzyki" - takie hasło ma towarzyszyć cyklowi muzycznych audycji prowadzonych przez polityków w Polskim Radiu Białystok. Piątkowy program poprowadzi były premier Włodzimierz Cimoszewicz, który sam dokona wyboru muzyki. Punktualnie o godz. 20.10 senator zabierze słuchaczy w 2-godzinną muzyczną podróż w lata 60.

Reklama

Podczas audycji będzie można wysłuchać około 25 piosenek w wykonaniu m.in.: Boba Dylana, Beatlesów, Rolling Stonsów, Scotta McKenzie, Procol Harum, Elthona Johna, Roya Orbisona, Animalsów i Mary Hopkins.

"Muzyką interesuję się od zawsze, czyli tak naprawdę od kiedy stałem się nastolatkiem. Piątkowa audycja będzie wypełniona muzyką, która się nie starzeje - a przynajmniej mnie się tak wydaje" - powiedział PAP Life Cimoszewicz.

Audycję byłego premiera rozpocznie utworu Boba Dylana z 1974 roku "Forever young". "Ta piosenka, jak i większość pozostałych, ma dla mnie duże znaczenie. Dylan, także dla mnie, był w pewnym stopniu przewodnikiem. W programie znajdzie się też inna jego kompozycja +The Times They Are a-Changin+, a więc kolejny przykład pewnego ogólnego przesłania"- powiedział PAP Life Cimoszewicz.

Pomysł na audycję prowadzoną przez polityków zrodził się podczas rozmowy byłego premiera z Władysławem Prochowiczem, prezesem Polskiego Radia Białystok.

"Rozmawialiśmy o polityce i muzyce. Powiedziałem, że politycy nie powinni mówić tylko o polityce, bo mają też inne zamiłowania. Pan premier wspomniał, że w swojej młodości żywo interesował się muzyką. Zaproponowałem mu prowadzenie audycji w Radiu Białystok, a premier bardzo chętnie się zgodził" - powiedział PAP Life Prochowicz.

Okazuje się, że nie będzie to jedyny występ byłego premiera na antenie białostockiej rozgłośni. "Jesteśmy już umówieni na program poświęcony australijskiemu country. W kwietniu albo w maju senator zaprezentuje zaś polską muzykę z lat 60. i 70." - informuje Prochowicz, który planuje pójść dalej. Ma plany dotyczące kolejnych gości. Zdradza, że chce ściągnąć do radia najważniejsze osoby w państwie.

"Skierowaliśmy wstępne propozycje do premiera Donalda Tuska. Bezpośrednich rozmów jeszcze nie prowadziliśmy, bo procedura jest skomplikowana. Naszym marzeniem jest ponadto, żeby audycję u nas poprowadził prezydent Bronisław Komorowski. Mam nadzieję, że uda się nam namówić głowę państwa na takie wystąpienie" - powiedział Prochowicz.