O Grand Prix konkursu rywalizować będą: Magdalena Bojanowicz, Tomasz Doroch, Hee-Young Lim z Korei i Lukas Stasevskij, reprezentujący dwa kraje: Finlandię i Ukrainę.
Jury konkursu pod przewodnictwem Mirosława Błaszczyka wyłoni zwycięzców na podstawie wystąpień finalistów podczas czwartkowego wieczoru.
W sali warszawskiej Filharmonii Narodowej publiczność usłyszy trzykrotnie Koncert Wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego i jeden raz - Koncert a-moll op. 129 Roberta Schumanna. Wiolonczeliści zagrają z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod batutą Piotra Dąbrowskiego.
Laureat I nagrody może otrzymać tytuł Grand Prix za "wybitne wykonanie Koncertu Wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego".
Obok nagród pieniężnych o łącznej wartości 15 tys., na zwycięzców czekają zaproszenia do występów m.in. w Belwederze, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina i Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Jest to jedyny na świecie konkurs adresowany do młodych wiolonczelistów - w konkursie mogą wziąć udział muzycy w wieku do 24 lat.
Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego jest, obok Konkursu Danczowskiego w Poznaniu, jednym z dwóch międzynarodowych konkursów gry na tym instrumencie w Polsce. Co dwa lata jest organizowany przez Fundację na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów.