Koordynatorka festiwalu Joanna Dominiak wyjaśniła PAP, że te trzy wystawy mają związek z trzecią edycją "Carnavalii". "W przyszłym roku na pewno zorganizujemy o jedną więcej" - dodaje.

Reklama

Od środy 22 lutego w salach łódzkiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego będzie można oglądać stroje inspirowane karnawałem weneckim. Dzień później w Centrum Języków Romańskich otwarta zostanie ekspozycja wyrobów jubilerskich wykonanych z bursztynu, a w czwartek w Klubie Nauczyciela wystawione zostaną obrazy "inspirowane tym niezwykłym klejnotem".

Według Dominiak najciekawiej zapowiada się pierwsze z wydarzeń zatytułowane "Damy i Dożowie". Prezentowane stroje przygotowano na wzór oryginalnych weneckich przebrań zakładanych przez aktorów podczas tradycyjnych karnawałowych zabaw i przedstawień. Wyróżnia je niezwykłe wzornictwo i precyzja wykonania.

Interesująco zapowiada się także wystawa biżuterii bursztynowej. W gablotach będzie można obejrzeć wisiory, kolczyki, bransolety a nawet figury szachowe wykonane z tego klejnotu. Wszystkie ozdoby zostały wykonane z kamieni wyłowionych w Morzu Bałtyckim.Ostatnia z wystaw to cykl obrazów o wspólnym tytule "Komnata bursztynowa" autorstwa poznańskiej malarki Małgorzaty Rynarzewskiej. Autorka, by namalować te obrazy stworzyła własną technikę opartą na olejach, woskach i żywicach.

Reklama

Na tegoroczną, trzecią już edycję "Carnavalia", przygotowano w sumie ponad 40 wydarzeń: wystaw, prelekcji, pokazów teatrów ulicznych, koncerty i taneczne show. Imprezy mają przybliżyć zarówno polskie obyczaje karnawałowe, jak i innych krajów. Niespodzianką będą koncerty polskiej muzyki ludowej i imprezy klubowe. Nie zabraknie, jak co roku, pokazów gorącej brazylijskiej samby i szalonej kubańskiej salsy.

Festiwal rozpocznie się 3 marca w tłusty czwartek "paradą zapustną" po placu Wolności. Uczestnicy, przebrani w ludowe stroje pokażą łodzianom obrzędy związane ze świętowaniem polskiego karnawału. Jak zapowiadają organizatorzy imprezy mają być śpiewy, tańce i karnawałowa uczta. Wszystkie potrawy przygotują koła gospodyń wiejskich z regionu łódzkiego.

Na sobotę zaplanowano afro-latynoską rewię taneczną "Gorączka Sambotniej Nocy". Choreograf i reżyser spektaklu Marta Rolnik przyznaje, że będzie to "taneczna podróż od źródeł Kongo, przez roztańczoną Hawanę aż po rozgrzane słońcem plaże Rio de Janeiro".

Imprezę zakończy w "ostatki" 8 marca spektakl teatru ulicznego "D-H" i pokazy Fire Show oraz pokaz jazdy figurowej na lodzie, które odbędą się na rynku Manufaktury.