Niemy film z 1918 r. z Polą Negri ma promować Polskę podczas prezydencji w UE. Projekt, który miał kosztować 2,5 mln zł. opracowała Filmoteka Narodowa. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zdecydował jednak o zmniejszeniu kwoty dofinansowania projektu z 2,5 mln zł do 1,5 mln zł.

Reklama

Film miał promować polską prezydencję w dziesięciu miastach świata. "Minister kultury przychylił się do wspólnego wniosku dyrektorów Filmoteki Narodowej i Instytutu Adama Mickiewicza, którzy ograniczyli zasięg realizacji projektu, proponując jednocześnie stosowne ograniczenie finansowania" – poinformował rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński.

Babczyński uściślił we wtorek, że film wyświetlany będzie w Kijowie, Mińsku, Berlinie, Paryżu i Tokio.

Jak poinformował, "uzyskane środki w wysokości 1 mln zł przeznaczone zostaną na zwiększenie dofinansowania projektów, które otrzymały wysokie oceny merytoryczne w trakcie regulaminowej procedury oceny wniosków". Pełna lista z kwotami ma zostać zamieszczona na stronie MKiDN po opracowaniu przez Departament Finansowy resortu.

Jak podał Maciej Babczyński, wśród projektów, które otrzymają dodatkowe finansowanie znalazły się m.in.: "Blickwechsel. Retrospektywa twórczości Zbigniewa Rybczyńskiego w Akademie der Kuenste" (Fundacja WRO Centrum Sztuki Mediów we Wrocławiu), "Złote Czasy Rzeczypospolitej - Wystawa w Pałacu Królewskim w Madrycie" (Muzeum Narodowe w Krakowie), projekty "Miłosz w Madrycie" i "Lem w Madrycie" (Babel Studio Agnieszka Drewno), ">>My<< – wystawa polskiej sztuki w Moskwie" (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Prezentacja spektaklu "Niżyński" w Moskwie i Madrycie (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi), pokazy filmowe "Polish Film Now!" promujące młode polskie kino (Stowarzyszenie Filmowców Polskich).

ReklamaReklama

"Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" ("Mania. Die Geschichte einer Zigarettenarbeiterin") to film produkcji niemieckiej w reż. pochodzącego z Węgier Eugena Illesa i wg scenariusza Hansa Brennerta, który miał premierę 8 listopada 1918 r. 20-letnia wówczas Pola Negri (właściwie – Apolonia Chałupiec) rozpoczęła od niego swoją międzynarodową karierę. Obraz ten jest rekonstruowany cyfrowo.

Filmoteka Narodowa posiada prawdopodobnie jedyną zachowaną kopię filmu "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów", zrealizowanego w 1918 roku. Film ten przez dziesiątki lat był uznawany za zaginiony. Obecnie, ta jedyna zachowana kopia jest poddawana rekonstrukcji cyfrowej z wykorzystaniem zaawansowanej technologii remasteringowej 4K.

Decyzji, aby film promował Polskę podczas jej prezydencji w UE sprzeciwili się niektórzy filmowcy m.in. Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Zanussi, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz. Podnoszono m.in. kwestię niskiego poziomu artystycznego filmu oraz wysokość kwoty dofinansowania.