W pokazie, zorganizowanym w praskim kinie Lucerna dla wąskiego kręgu znajomych oraz aktorów odgrywających główne role, uczestniczył sam debiutujący reżyser.

Reklama

Havel dwa dni wcześniej opuścił szpital, gdzie przebywał z powodu infekcji górnych dróg oddechowych. Według obecnych, na premierze miał bardzo dobry humor i bawił uczestników cytatami z filmu.

"Odejścia" to tragikomiczna historia o pożegnaniu się z władzą. Główny bohater, Vilem Rieger, musi pogodzić się z opuszczeniem swej rezydencji. Scenariusz zawiera pewne wątki autobiograficzne.

W filmie występuje plejada gwiazd czeskiego filmu i teatru; główne role - kanclerza Riegera i jego przyjaciółki Ireny - grają Josef Abraham i żona Havla, Dagmar, dla której Havel specjalnie stworzył tę postać. Obraz kręcono latem 2010 roku, a produkcja kosztowała 44 mln koron (ponad 7 mln złotych).

"Odejścia", które bazują na wcześniejszej sztuce Havla o tym samym tytule, zdaniem dziennikarzy, którzy widzieli film przed premierą, nie są dla widza zbyt przystępne. Część recenzentów wytyka filmowi na przykład zbytnią teatralność.

Na ekrany czeskich kin obraz wchodzi w czwartek.

Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)