Podczas koncertu galowego widzowie mogli usłyszeć piętnaście piosenek, a na scenie wystąpiły m.in. Stanisława Celińska, która zaśpiewała "Grande Valse Brillante", Kinga Preis z utworem "Garbus" i Natalia Przybysz wykonująca "Karuzelę z Madonnami".

Reklama

Już w piątek późnym wieczorem rozstrzygnięto Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Grand Prix, Złotego Tukana i 10 tys. euro zdobyła studentka z Opola Joanna Oleś, która w finale zaśpiewała piosenki Edith Piaf. W finałowym etapie konkursu wzięło udział siedmiu młodych aktorów.

Tukan Dziennikarzy i Tukan Publiczności, nagroda widzów obecnych na koncercie finałowym, przypadły z kolei pochodzącemu z Wrocławia, ale studiującemu na Akademii Teatralnej w Warszawie Krzysztofowi Szczepaniakowi.

Jury nurtu off przyznało natomiast dwie nagrody równorzędne. Po 5 tys. zł otrzymali Iga Gańczarczyk za spektakl "Nie ja" oraz Grzegorz Marciniak i Stichting DeltA za performance "Środa". Natomiast Kapituła im. Aleksandra Bardiniego przyznała Dyplom Mistrzowski oraz statuetkę Tukana kierownikowi muzycznemu Teatru Ateneum w Warszawie Wojciechowi Borkowskiemu.Podczas trwającego od 18 marca festiwalu odbyło się aż 50 wydarzeń artystycznych, a wśród nich m.in. koncert legendarnej artystki z nowojorskiego undergroundu Meredith Monk, która zaprezentowała "Songs of Ascension", co w wolnym tłumaczeniu może znaczyć "Pieśń o wznoszeniu się", występ francuskojęzycznej piosenkarki Joanne Pelletier (Jorane). Wrocław odwiedzili także hip-hopowcy z Moskwy, z przedstawieniem "Cops on Fire" ("Gliniarze w ogniu") oraz australijska artystka Sheridan Harbridge ze spektaklem "A Series of Seductions in 90 Minutes".

Z polskich artystów w stolicy Dolnego Śląska zaśpiewała m.in. Magda Umer oraz laureatka II nagrody 27. przeglądu Karolina Cicha, która zaśpiewała piosenki do tekstów Tadeusza Różewicza.