"Niepokonani" Petera Weira, reżysera sześciokrotnie nominowanego do Oscara, opowiada o ucieczce grupy więźniów, w tym polskiego żołnierza Janusza, z sowieckiego łagru na Syberii. Film jest inspirowany książką Sławomira Rawicza "Długi Marsz".

Reklama

Jak poinformowała PAP w czwartek szefowa biura prasowego festiwalu Beata Hejak, na popołudniowy pokaz z udziałem prezydenta w Pałacu Pod Baranami zaproszono wybranych gości. W jego trakcie Bronisław Komorowski otrzyma z rąk organizatorów specjalny karnet festiwalowy. Po projekcji przewidziano krótkie zwiedzanie przez prezydenta Centrum Festiwalowego urządzonego w pałacu.

Peter Weir przyjedzie do Krakowa na piątkową uroczystą premierę "Niepokonanych". Odbędzie się ona podczas gali otwarcia tegorocznej 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera.

Film "Niepokonani" to historia grupy śmiałków pochodzących z różnych krajów, którzy decydują się na ucieczkę z sowieckiego gułagu. Inicjatorem ucieczki jest polski oficer, Janusz (Jim Sturgess), który trafił do gułagu na 20 lat za szpiegostwo. W obozie pracy poznaje on dwóch Polaków: Tomasza (Alexandru Potocean) i Kazika (Sebastian Urzędowski), Łotysza Vossa (Gustav Skarsgard), Jugosłowianina Zorana (Dragos Bocur) oraz Amerykanina o nazwisku Smith (Ed Harris). Do grupy opracowującej plan ucieczki przyłącza się Walka (Colin Farrell), niebezpieczny i zapalczywy recydywista.

Bez mapy czy kompasu, wyposażeni jedynie w nóż i ubogi prowiant, skazańcy podejmują się niemożliwego - wymykają się z obozu pracy nocą w czasie zamieci. Rozpoczynają długą i wyczerpującą wędrówkę od Syberii, przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje aż do Indii.