Gala wręczenia nagród odbyła się w sobotę w Warszawie.

Reklama

"Dzisiejsza uroczystość to trochę święto kultury polskiej. Gwarancje Kultury są hołdem TVP Kultura dla tych, bez których nasza praca nie miałaby sensu - dla artystów" – mówił szef stacji Krzysztof Koehler.

Gwarancję Kultury w kategorii Literatura otrzymał Radosław Kobierski za "Ziemię Nod" – epicką opowieść o losach Żydów i Polaków. Jak uzasadniono decyzję kapituły, jest to "powieść przywracająca wiarę w siłę polskiej prozy" i niełatwa, ale porywająca lektura.

W kategorii Film zwyciężył Paweł Sala, reżyser i scenarzysta filmu "Matka Teresa od kotów". Artysta został uhonorowany za konsekwentne i dopracowane kino autorskie oraz jeden z ciekawszych debiutów ostatnich lat.

Wojciech Kościelniak i zespół Teatru Muzycznego w Gdyni za musical "Lalka" otrzymali nagrodę w kategorii Teatr. Ich spektakl uznano "za niezwykle udaną próbę stworzenia polskiego musicalu, który szturmem zdobył publiczność i krytykę".

Za Koncert fortepianowy i operę "Sudden Rain" oraz "odwagę w łączeniu znanych idiomów stylistycznych ze świeżością kompozytorskiego spojrzenia" w kategorii Muzyka Poważna przyznano Aleksandrowi Nowakowi.

Reklama

W kategorii Jazz, Rocki i Inne triumfowali członkowie grupy L.Stadt, docenieni za album "El.P" czyli za – jak uznała kapituła nagrody – "surf-rockowe brzmienie w zimnej Polsce, dopracowane szczegóły i konsekwencję w walce na amerykańskim rynku".Grupa Artystyczna "Penerstwo" odebrała Gwarancję Kultury w kategorii Sztuki Wizualne, artyści zostali nagrodzeni za działalność wystawienniczą w 2010 roku. Członkami grupy są: Piotr Bosacki, Wojtek Bąkowski, Konrad Smoleński, Radosław Szlaga i Tomasz Mróz, Iza Tarasiewicz i Magda Starska.

Gwarancja Kultury w kategorii Osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży przyznano Marcie Lipczyńskiej-Gil z pisma i wortalu "Ryms" za poważne podejście do literatury dziecięcej i przywrócenie jej należnego miejsca w dyskursie o sztuce.

W kategorii Nowa Nadzieja, w której Gwarancja przyznawana jest najbardziej obiecującemu artyście młodego pokolenia, doceniono Kubę Czekaja. Artystę uznano za "największą nadzieję polskiego kina; człowieka z własnym stylem i odwagą w twórczych poszukiwaniach".

Laureatami Gwarancji Kultury z ubiegłych lat są m.in. Wojciech Kasperski, Tomasz Wiszniewski, Marek Fiedor, Piotr Cieplak, Wiesław Myśliwski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Agata Szymczewska, Paweł Mykietyn, Maciej Obara, Monika Sosnowska, Artur Żmijewski, Józef Wilkoń, Karolina Gruszka, Bartek Konopka.

Tegoroczną edycję nagród honorowym patronatem objął minister kultury Bogdan Zdrojewski.