Festiwal tradycyjnie jest organizowany w Wielkim Tygodniu i w święta wielkanocne. Rozpocznie się w poniedziałek koncertem "Les Grands Motets" w wykonaniu Orkiestry Le Concert d'Astre pod batutą Emmanuelle Haim, a zakończy w poniedziałek wielkanocny wykonaniem przez zespół Accademia Bizantina arii i koncertów Antonio Vivaldiego.

Reklama

"Misteria Paschalia przeszły transformację. Dzielą się od tego roku na trzy części. W części głównej występować będą gwiazdy światowego wykonawstwa historycznego. Nowość to debiuty. Chcemy dać szansę młodym zespołom, by mogły wystąpić obok największych gwiazd i tym zespołem w tym roku będzie La Morra. Część trzecia to Misteria Paschalia Trance, w której przedstawiciele muzyki rozrywkowej występują wspólnie z wykonawcami klasycznymi" - mówił dyrektor artystyczny Festiwalu Misteria Paschalia, Filip Berkowicz.

Organizatorzy liczą, że festiwal, który ma już duże grono fanów, po zmianach zyska nową grupę odbiorców.

Do Krakowa przyjadą w tym roku m.in. Marc Minkowski i Les Musiciens du Louvre - Grenoble, Hesperion XXI, La Capella Reial de Catalunya i Jordi Savall, Fabio Biondi z zespołem Europa Galante, Philippe Jaroussky i Lucilla Galeazzi oraz L'Arpeggiata,

W ramach nowego cyklu Misteria Paschalia Trance w Wielką Sobotę zaplanowano specjalny pokaz niemego filmu "Męczeństwo Joanny d'Arc" z oprawą muzyczną stworzoną przez Adriana Utleya z grupy Portishead i Willa Gregory'ego z duetu Goldfrapp. Film ten z 1928 r. znalazł się na opracowanej przez watykańską Kongregację ds. Środków Masowego Przekazu liście dzieł o specjalnych wartościach religijnych". Muzykom z Portishead i Goldfrapp towarzyszyć będą Capella Cracoviensis oraz zespół wokalny Octava ensemble.