"Mural utworzony z okazji II Life Festival swoją tematyką będzie nawiązywał do przesłania imprezy – propagowania pokoju, przełamywania barier i stereotypów kulturowych, a także przekazywania ducha tolerancji" – powiedziała rzeczniczka imprezy Wiktoria Sawicka.

Edward Dwurnik podkreślił, że Oświęcim to specyficzne miejsce – kojarzy się z muzeum i z Holokaustem. "Od razu pomyślałem, że powinienem namalować przedwojennych grajków, którzy graliby na kontrabasach. Okazało się, że motywacją organizatorów festiwalu jest odczarowanie tego miejsca – chcieliby, żeby Oświęcim stał się normalnym miastem, nie tylko z traumą tego obozu. Stanęło na tym, że będą to młodzi ludzie grający na pięknych, pomarańczowych kontrabasach. Te wszystkie postaci i te piękne instrumenty będą na tle mojego ukochanego błękitu pruskiego" – powiedział o swoim projekcie Edward Dwurnik.

Artysta bez wahania przyjął propozycję udziału w Life Festivalu, gdyż bliska jest mu idea imprezy. "Wydaje mi się, że to jest świetna idea, bo to miejsce jest przecież niesamowitym, XX-wiecznym symbolem. Bardzo dobrze, że Life Festival będzie w Oświęcimiu i przyciągnie tam ludzi. Prawdopodobnie będą oni odwiedzać też muzeum" – uznał artysta.

Edward Dwurnik to jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Urodził się w 1943 roku w Radzyminie. W latach 1963-70 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Tegoroczny Festiwal zaplanowano na połowę czerwca. Wezmą w nim udział m.in. Matisyahu i James Blunt, a także zespoły T.Love, RotFront, Kana i Dunkelbunt.