"Głównym hasłem piątej już edycji naszego festiwalu, odbywającego się w Kazimierzu Dolnym i w Janowcu nad Wisłą będzie >>Viaggio in Italia – Podróż do Włoch<<, czyli tytuł filmu Roberto Rosseliniego, głównego twórcy neorealizmu włoskiego. Chcemy przybliżyć gościom festiwalu jego filmy, które nie są u nas znane szerszemu odbiorcy. Nasi widzowie będą również mogli obejrzeć retrospektywę obrazów jego artystycznej spadkobierczyni Liliany Cavani. Wyświetlony zostanie m.in. jej >>Nocny portier<< z Charlotte Rampling i Dirkiem Bogardem oraz >>Skóra<< z Marcello Mastroiannim i Claudią Cardinale" – mówiła podczas środowej konferencji prasowej dyrektor artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka.

Reklama

Jak zaznaczyła, organizatorom zależy także na ukazaniu bliskich związków filmu i literatury, na której dziełach oparte są najlepsze dzieła kinematografii. "Bohaterem filmowo-literackim >>Podróży do Włoch<< będzie pochodzący z Sycylii poeta i prozaik Leonardo Sciascia, który w wyjątkowy sposób portretuje współczesne Włochy. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć powstałe w oparciu o jego prozę filmy >>Dzień Puszczyka<<, >>Każdemu co mu się należy (od mafii)<< i >>Cadaveri Eccelenti<<. Prześledzimy również włoskie inspiracje Czesława Miłosza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Adama Zagajewskiego" – zapowiada Torbicka.

Podczas uroczystej inauguracji festiwalu "Dwa Brzegi" na zamku w Janowcu odbędzie się koncert argentyńskiego artysty Daniela Melingo, określanego jako latynoamerykański Tom Waits. W ramach festiwalu zaplanowano również retrospektywę Andrzeja Kondratiuka, w tym spotkanie z reżyserem i aktorką wielu jego filmów Igą Cembrzyńską oraz "Lekcję kina – spowiedź twórcy filmowego" z udziałem reżysera Grzegorza Królikiewicza, który podczas spotkań z publicznością przybliży swoje filmy m.in. "Fort13" i "Na wylot".

Na festiwalu pokazane zostaną również stałe cykle "Świat pod namiotem", "Muzyka moja miłość", "Na krótką metę" i "Wielkie kino na Małym Rynku", podczas których publiczność będzie mogła zobaczyć fabuły i dokumenty wybrane na światowych festiwalach.

W ramach cyklu "I Bóg stworzył aktora", w tym roku zaprezentowany zostanie przegląd obrazów z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego, podczas którego będzie można obejrzeć kilka mniej znanych jego filmów. "Zaproszenie do udziału w tym cyklu to dla mnie naprawdę wielki zaszczyt, zwłaszcza biorąc pod uwagę nazwiska moich znamienitych kolegów i koleżanek będących w ubiegłych latach gośćmi tej retrospektywy. Z przyjemnością sam przypomnę sobie niektóre z tych obrazów. Mam nadzieję, że uda się pokazać m.in. powstały kilka lat temu film >>Luksus<< Jarosława Sztandery czy >>Polanę wśród brzóz<< Marcelin Loridan-Ivens, gdzie miałem przyjemność wystąpić u boku m.in. Anouk Aimee. Zaprezentowany zostanie także spektakl z moim udziałem pt. >>Zamach na MoCarta<<" – mówił dziennikarzom Zamachowski.

Reklama

Podczas festiwalu odbędzie się także Niezależny Konkurs Filmów Krótkometrażowych, do którego można zgłaszać filmy o długości do 60 minut: fabuły, dokumenty, animacje oraz filmy eksperymentalne wyprodukowane w 2010 lub 2011 roku. Starsze obrazy mogą być dopuszczone warunkowo, o ile ich pokaz na festiwalu będzie pierwszą prezentacją w Polsce. W konkursie mogą uczestniczyć zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Szczegóły będą dostępne na www.dwabrzegi.pl.

Także odwiedzający festiwal będą mogli wybrać swój najlepszy film głosując w Plebiscycie Publiczności. W tym konkursie wezmą udział filmy z sekcji "Świat pod namiotem" i "Dokument" oraz premierowe obrazy pełnometrażowe z innych sekcji wyprodukowane w 2010 i 2011 roku. Widzowie oddadzą głosy na specjalnych kuponach, wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone podczas zamknięcia festiwalu.