"Mimo, że impreza odbywa się już od kilku lat to każda zaskakuje nas swoją atmosferą, gigantyczną ilością odwiedzających i niezwykłym programem. W tym roku zaczniemy imprezę w nowym gmachu Muzeum Lotnictwa, ale zaprezentujemy publiczności także MOCAK czyli Muzeum Sztuki Współczesnej czy - po raz pierwszy po oficjalnym otwarciu - podziemia Rynku Głównego" - podkreśliła zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji Magdalena Sroka.

Reklama

W programie zwiedzania wspomnianego Muzeum Sztuki Współczesnej mieszczącego się w Krakowie-Zabłociu znajdą się m.in. pokazy zestawy archiwalnych kronik filmowych dokumentujących przemiany obyczajów związanych z odbiorem sztuki współczesnej w Polsce na przestrzeni prawie 40 lat (1955-1988).

Jak zauważyła dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew w tym roku turyści nie będą mogli w Krakowie zobaczyć jednej z głównej atrakcji miasta - obrazu "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. Został on wypożyczony do Zamku Królewskiego w Warszawie. "Będzie on zapewne jedną z atrakcji warszawskiej Nocy Muzeów" - zauważyła pani dyrektor.

Kraków sporo w tym roku atrakcji przygotował dla dzieci. Muzeum Narodowe zaprosi najmłodszych do udziału w grach zespołowych, zaś w Muzeum PRL odbędzie się akcja "Opowiedz mi mamo" (samoobsługowa projekcja bajek z prawdziwego rzutnikapowstałego w PRL). Z kolei dorośli będą mogli bezpłatnie obejrzeć film "Czarny czwartek".

Jak wyjaśniono podczas czwartkowej konferencji, Krakowska Noc Muzeów celowo odbywa się w innym terminie niż w innych miastach Polski i Europy. Ma to umożliwić przyjazd do Krakowa w tym terminie mieszkańców innych regionów. Wstęp do wszystkich muzeów będzie bezpłatny, ale w niektórych będą obowiązywać wcześniejsze zapisy (np. do Fabryki Oskara Schindlera). Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl

Noc Muzeów jest to jedna z pięciu imprez cyklu "Krakowskie Noce". W czerwcu, lipcu, sierpniu oraz wrześniu odbędą się jeszcze: Noc Teatrów (18/19 maja), Noc Jazzu (16/17 czerwca), Noc Cracovia Sacra (14/15 i 15/16 sierpnia) oraz po raz pierwszy Noc Poezji (10/11 września).

W ramach tego ostatniego projektu odbędzie się wiele spotkań poświęconych liryce polskiej, spotkania z wybitnymi polskimi poetami. Będzie specjalna edycja "Krakowskiego Salonu Poezji", "Pojedynek poetów" pod pomnikiem Adama Mickiewicza czy też "Lektura mistrzów". W tym roku ze względu na bardzo duże zainteresowania zwiedzających zdecydowano, że Noc Sakralna zostanie rozciągnięta na dwa wieczory.

Noce Muzeów w Krakowie organizowane są od 2004 r., ich idea została zapożyczona z Berlina. Od początku cieszą się ogromną popularnością, w ostatnich edycjach brało udział ponad 100 tys. osób. Jej organizatorami są Urząd Miasta i Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich.