W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 5691 fotografów, którzy łącznie nadesłali aż 108 059 zdjęć.

Reklama


Dwutygodniowe obrady jury zaowocowały przyznaniem nagród 55 fotografom w 10 kategoriach. Wśród laureatów znalazło się także 2 Polaków: Filip Ćwik z agencji Napo Images za fotoreportaż o polskiej żałobie narodowej po katastrofie smoleńskiej (III nagroda w Kategorii "Ludzie i wydarzenia") oraz Tomasz Gudzowaty za fotoreportaż o amatorskich wyścigach samochodowych w Meksyku (II miejsce w kategorii "Sport").

Wyróżnienie honorowe przyznano serii zdjęć wykonanych przez górników podczas ich 69-dniowego uwiezienia w kopalni w San José w Chile, na głębokości 700 metrów.

Za zdjęcie roku uznano natomiast fotografię 18-letniej Bibi Aishy, Afganki, ukaranej przez męża obcięciem nosa i uszu. Wykonała ją Jodi Biber z RPA dla „Time’a”. Dziennikarze nazywali to zdjęcie okaleczoną Moną Lisą z uwagi na spokój i piękno tej fotografii. Poprzez tę dramatyczną, pojedynczą historię jurorzy wskazują na problem, jakim jest traktowanie kobiet nie tylko w Afganistanie.

Oszpecona Aisha ma szansę na powrót do normalnego życia, ponieważ amerykańscy lekarze zrekonstruowali jej nos, wkrótce czeka ja także odbudowa uszu.

Ekspozycję składającą się z 64 paneli obejmujących 177 fotografii, będzie można oglądać codziennie w godzinach otwarcia CH Złote Tarasy:
Poniedziałek – Sobota : 9:00 – 22:00
Niedziela : 9:00 – 21:00

Wstęp wolny!

Sponsorzy globalni wystawy : Canon,TNT.

Współpraca Canon z World Press Photo trwa od 1992 roku i ma na celu wzmocnienie relacji firmy ze środowiskiem fotoreporterów. Profesjonalne lustrzanki Canon są wybierane przez reporterów wiodących agencji prasowych na świecie.

Sponsor Główny wystawy World Press Photo 2010 w Warszawie: CH Złote Tarasy.

Patroni medialni: TVP Warszawa, Dziennik Gazeta Prawna, Radio WAWA, Styl.pl, PDF, Multikino oraz Interia.pl.

Reklama

Organizator: Agencja Fotograficzna EK Pictures.