Tegoroczną edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego zainauguruje pokaz wyjątkowego dokumentu pt. "Dzień z życia". Jest to kolaż złożony z fragmentów krótkich filmików nadesłanych przez tysiące ludzi z całego świata. Całość zmontowana została przez dwóch cenionych reżyserów: Ridleya Scotta i Kevina Macdonalda. "Dzień z życia" miał swoją premierę na festiwalu w Sundance oraz na Youtube. Teraz widzowie KFF-u będą mieli możliwość podziwiania efektów tego globalnego eksperymentu na wielkim ekranie.

Reklama

Dwadzieścia wybranych przez komisję selekcyjną filmów, w tym wspomniany projekt Scotta i Macdonalda, bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych. Wśród pełno- i średniometrażowych produkcji zakwalifikowanych w tym roku do rywalizacji znajdą się trzy polskie dokumenty: "Lekarze" Tomasza Wolskiego, "Kołysanka z Phnom Penh" Pawła Kloca oraz "Argentyńska lekcja" Wojciecha Staronia. Jak podkreśla dyrektor festiwalu, Krzysztof Gierat, każdy z filmów konkursowych jest nie tylko odbiciem najważniejszych problemów, z którymi boryka się świat, ale także przejmującym zapisem zmagań konkretnych ludzi. W tym roku widzowie zobaczą zatem, jak młody chłopak, ofiara księdza pedofila, próbuje poradzić sobie z traumą; będą świadkami rozmowy dwóch mężczyzn, którzy żałują przeprowadzonej przed laty operacji zmiany płci; prześledzą podróż nastoletniej Kiran, która urodziła się w Europie, ale pragnie poznać lepiej swoje indyjskie korzenie.

Poza sekcjami konkursowymi organizatorzy KFF-u oferują liczne przeglądy. "Gdzieś w Europie" to cykl siedmiu filmów poświęconych miejscom oddalonym od wielkich aglomeracji oraz ludziom, którzy mimo ciężkich warunków próbują zbudować w nich swoje życie. Z kolei w ramach przeglądu o nazwie "Laureaci festiwali" pokazane zostaną produkcje docenione już na innych europejskich imprezach poświęconych kinu dokumentalnemu. Podczas zbliżającej się edycji po raz kolejny przyznany zostanie także Smok Smoków. W tym roku to prestiżowe wyróżnienie organizatorzy festiwalu wręczą Piotrowi Kamlerowi, wybitnemu twórcy filmów animowanych.

51. Krakowski Festiwal Filmowy | 23.05 – 29.05