"Dwa zasadnicze cele: po pierwsze cały czas inwestować w wizerunek państwa polskiego korzystając z polskiej kultury, po drugie - właśnie poprzez polską prezydencję (...) przypomnieć sobie, że jesteśmy we wspólnocie europejskiej. Wszystko to, co 20 lat temu wydawało się niemożliwe staje się faktem" – powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Reklama

Konferencja poświęcona była prezentacji programu kulturalnego inauguracji polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego krajowym programem kulturalnym polskiej prezydencji zajmuje się Narodowy Instytut Audiowizualny.

Jak poinformowano, 1 lipca podczas inauguracji prezydencji odbędzie się całodniowe widowisko muzyczne, które rozegra się w czterech miejscach Warszawy. W repertuarze znajdzie się muzyka klasyczna i rozrywkowa, alternatywna i jazzowa, muzyka mniejszości narodowych i etnicznych oraz projekty dla dzieci.

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym inauguracji ma być widowisko muzyczne pod tytułem "Tu Warszawa" według scenariusza Krzysztofa Materny i Kuby Wojewódzkiego. Odbędzie się ono na scenie przy Placu Defilad. Ustawione tam będą trzy połączone sceny, na których popularne utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej wykonają polscy i zagraniczni artyści.Jak mówił jeden z autorów scenariusza Krzysztof Materna, będzie to czterogodzinne widowisko bez udziału konferansjerów, zakończone pokazem sztucznych ogni.

W części pierwszej będą utwory muzyki klasycznej, filmowej i jazzowej, kompozycje: Fryderyka Chopina, Andrzeja Kurylewicza, Jana A.P. Kaczmarka, Krzysztofa Komedy i Wojciecha Kilara. Zagrają: pianiści Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Orkiestra Sinfonia Varsovia, zespoły: Tomasz Stańko Quintet, Me Myself and I oraz Sebastian Karpiel-Bułecka. Gościem specjalnym będzie amerykański trębacz Chris Botti.

Reklama

W drugiej części widowiska swoje przeboje wykonają: Perfekt, Myslovitz, Lech Janerka i Kapela ze wsi Warszawa. Covery polskich piosenek, przetłumaczone na język angielski wykonać mają m.in. piosenkarz Michael Bolton, saksofonista Kenny G. oraz wokalistki Angie Stone oraz Dolores O'Riordan Burton z Cranberries. W trzeciej części koncertu wystąpi legenda trip-hopu Tricky.

Wśród piosenek, które mają wykonać zagraniczni artyści znajdą się m.in. "Sen o Warszawie", "Moje serce to jest muzyk", "Kłamałam", "Niech żyje bal".