"Niedzielny recital Piotra Anderszewskiego będzie wyjątkowy, bowiem będzie ostatnim koncertem przed zapowiadaną przez artystę około półtoraroczną przerwą w występach" – informuje Milena Ostrowska z Filharmonii Łódzkiej.

Reklama

Na tegorocznym festiwalu oprócz Anderszewskiego wystąpią rekomendowani przez niego artyści: Louis Lortie, Alexander Madziar i zespół Traffic Quintet.

Wszystkie recitale odbędą się w tym roku w Pałacu Herbsta przy ul. Przędzalnianej, a spektakl multimedialny w Klubie "Wytwórnia".

Podczas pierwszego z recitali – w czwartek – wystąpi pianista o francusko-kanadyjskich korzeniach Louis Lortie. Artysta wykona Etiudy Fryderyka Chopina z op. 12 i 24 oraz trzy wybrane etiudy ze zbioru Methode des Methodes.

W piątek publiczność będzie mogła usłyszeć jednego z najlepszych serbskich pianistów Aleksandra Madzara. Artysta jest laureatem III nagrody w prestiżowym XII Konkursie Pianistycznym im. Geralda Larnera w Leeds. Koncertuje na najlepszych estradach tj. londyńska Wigmore Hall czy Concertgebouw Hall w Amsterdamie.

Podczas wieczoru artysta wykona cykl 24 Preludiów Chopina oraz Sonatinę i tryptyk Gaspard de la nuit Maurice'a Ravela.

Na sobotę zaplanowano spektakl multimedialny "Divine f,minin" podczas którego wystąpi francuski zespół smyczkowy "Traffic Quintet". Spektakl jest poświęcony bohaterkom znanych produkcji filmowych kilku ostatnich dekad. Wykorzystano w nim motywy muzyczne z filmów m.in. "Zawrót głowy" z Kim Novak (muzyka Bernarda Herrmanna), "Nagi instynkt" z Sharon Stone (muz. Jerry'ego Goldsmitha) czy "Godziny", w którym grają m.in. Meryl Streep i Nicole Kidman, z muzyką Philipa Glassa. Muzyce towarzyszą projekcje wideo, których autorem jest Ange Leccia.

Festiwal zakończy 5 czerwca recital Piotra Anderszewskiego. Pianista zagra suity angielskie i francuskie Jana Sebastiana Bacha.

ReklamaOprócz koncertów w ramach festiwalu w kinie "Kinematograf" będzie można obejrzeć filmy producenta Paula Branco: "La Fidelite" w reż. Andrzeja Żuławskiego, "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiegop czy "Piotr Anderszewski gra Schumanna" w reż. Bruno Monsaingeona. Wstęp na projekcje jest wolny.

Piotr Anderszewski - urodzony w 1969 roku w Warszawie w rodzinie polsko-węgierskiej - należy do najbardziej rozpoznawalnych pianistów polskich za granicą. Studiował w konserwatoriach w Lyonie i Strasburgu, w Akademii Muzycznej w Warszawie i na Uniwersytecie w Los Angeles. Po rozpoczęciu solowej kariery koncertował m.in. w Anglii (z Royal Philharmonic Orchestra i London Symphony Orchestra), Niemczech, Francji, Włoszech, Polsce oraz USA. Mieszka w Paryżu i Lizbonie.

Szczególne uznanie przyniosły mu występy z zespołami kameralnymi, m.in. z Orkiestrą Kameralną Mahlera oraz ze Szkocką Orkiestrą Kameralną. Anderszewski nagrał m.in. nominowaną do Nagrody Grammy płytę z Partitami Jana Sebastiana Bacha oraz solowe dzieła fortepianowe Karola Szymanowskiego, wyróżnione w 2006 r. Nagrodą Classic FM Gramophone za najlepszy album instrumentalny.

Pianista jest laureatem Nagrody Szymanowskiego (1999) oraz Gilmore Artist Award (2002) przyznawanej co cztery lata najbardziej utalentowanemu pianiście.(PAP)

szu/ ls/