"Ossolineum jest szczęśliwym właścicielem rękopisu +Pana Tadeusza+, a we Wrocławiu jest pomysł na budowę Muzeum Polskich Kresów, więc wydaje mi się, że ta korespondencja będzie interesującym eksponatem" - powiedział Komorowski, przekazując listy.

Reklama

Wedle tradycji rodziny Komorowskich, dodał, listy są fragmentem korespondencji pomiędzy synem Mickiewicza, Władysławem, a bratankiem pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego, Kajetanem. "Co szczególnie interesujące - są tu nieznane, ale wartościowe rysunki domu Mickiewiczów w Zaosiu, robione przez osobę, która pamięta ten dom jeszcze przed przebudową" - mówił prezydent, wyjaśniając, że listy trafiły do jego rodziny, gdy siostra jego babki wyszła za Kajetana Kraszewskiego.

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w piątek we Wrocławiu w oficjalnym otwarciu Wrocław Global Forum. To spotkanie, podczas którego politycy, dyplomaci i intelektualiści z Europy i USA dyskutują na temat stosunków Europy z USA, Partnerstwa Wschodniego oraz światowej gospodarki.