Jak zapowiadają organizatorzy, program będzie zróżnicowany i atrakcyjny, aby każdy mógł w nim znaleźć coś dla siebie. "Gwarantujemy, że od liczby gwiazd i wydarzeń może zakręcić się w głowie!" - przekonują na stronie internetowej wydarzenia organizatorzy. Udział w imprezie zapowiedziało ok. 80 pisarzy, polityków, dziennikarzy, ekonomistów, sportowców, artystów i celebrytów. Do Świnoujścia przyjechać mają m.in. Krzysztof Zanussi, Jacek Santorski, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Globisz, Jan A.P. Kaczmarek, Helena Vondrackova.

Reklama

Temat tegorocznego, trzeciego już Festiwalu Karuzela Cooltury - "Przemiany" - będzie się przewijał zarówno w dyskusjach, koncertach, spotkaniach. Karuzela "kręcić" się będzie na wszystkich scenach Świnoujścia, na promach, a debaty - w wielkich namiotach przy nadmorskiej promenadzie, a także w pobliskiej miejscowości niemieckiej Ahlbeck.

Uczestnicy spotkania będą zastanawiać się nad przemianami w różnych dziedzinach. Będą szukać m.in. odpowiedzi na pytania: czy żabę można zamienić w księżniczkę, a gwiazdę popkultury w zdobywcę ośmiotysięczników? czy media kształtują kulturę? czy kultura ma wpływ na kształt debaty publicznej?

W zeszłym roku w imprezach w ramach Karuzeli uczestniczyło ok. 100 tys. osób - podają organizatorzy. Jej uczestników pozdrowił z Rzymu papież Benedykt XVI. Pozdrowienia te były następnie transmitowane na telebimach w Świnoujściu.

Jeden z głównych inicjatorów karuzeli Krzysztof Zanussi zapraszając na nią na stronach internetowych imprezy podkreśla, że ma ona ambicje "być myślącą zabawą i czynić myślenie czymś zabawnym i ożywiającym". Dodaje, że od dwóch lat kręci się na ziemi pogranicza - wciągając naszych unijnych sąsiadów w krąg zdarzeń, które mogą ciekawić oba, jakże odmienne, narody wspólnej Europy. "Budując program Karuzeli staramy się wznieść ponad podziały ideowe, ale nie będziemy ich zacierać - przeciwnie chcemy, żeby starcie różnych zapatrywań wniosło świeży ferment i tworzyło interesujące widowisko" - zaznacza.

Projekt pod nazwą "Karuzela Cooltury" powstał dziewięć lat temu. "Nie ma dwóch kultur: niskiej i wysokiej. Są w kulturze popularnej wartości, które prowadzą do wielkich dzieł. Stąd pomysł zrobienia festiwalu, na którym spotka się to, co w kulturze wysokie, i to, co niskie" - mówił wtedy reżyser.

Przez kolejne lata nie udało się jednak do takiej imprezy doprowadzić. Organizowane były pojedyncze wydarzenia, z których najgłośniejszym był występ tancerzy breakdance w Watykanie przed Janem Pawłem II w 2004 r. Pierwszy, z prawdziwego zdarzenia, festiwal ruszył w 2009 r.

Karuzela Cooltury będzie trwać w tym roku od 22 do 24 lipca. Organizatorami Karuzeli są Fundacja Centrum Twórczości Narodowej oraz miasto Świnoujście.

Reklama