Projekt Łódzkiego Domu Kultury "Graffiti - sztuka miasta" w pierwszej edycji wyłonił młodych twórców graffiti z Opoczna, Wielunia i Skierniewic. W tym roku został skierowany do młodzieży z kolejnych miast województwa łódzkiego.

Od kwietnia warsztaty street art'u odbył się w Kutnie, Łowiczu i Radomsku. Uczestnicy wspólnie z profesjonalnymi twórcami m.in. "Gregorem" Grzegorzem Gonsiorem czy Egonem Fietke malowali murale w swoich miastach; pomagali im też wykładowcy z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

"Nasz projekt ma nie tylko aktywizować twórcze zachowania młodzieży, ale również wpływać na zmianę wizerunku graffiti postrzeganego dotychczas przez społeczności lokalne, jako szpecące mury >>bazgroły<< i kojarzone przez wielu z wandalizmem na rzecz street artu, który upiększa ponure i szare miejsca" - poinformowała PAP Katarzyna Tośta z Łódzkiego Domu Kultury.

W sobotnim finale projektu weźmie udział ok. 30 najlepszych jego uczestników z województwa łódzkiego. Młodzi twórcy wspólnie będą malować mural na ścianach Szkoły Muzycznej przy ul. Sosnowej w Łodzi. Atrakcją sobotniej imprezy będą warsztaty beatbox'u i street artu prowadzone przez Piotra Saula "Saulika". Finałowi towarzyszyć będą warsztaty, pokazy, występy, konkursy i zabawy edukacyjno-artystyczne o charakterze rodzinnego festynu. Dla wszystkich chętnych wstęp będzie wolny.

Organizatorami tegorocznej edycji "Graffiti - sztuka miasta" są: Łódzki Dom Kultury przy współpracy Stowarzyszenia "Na Co Dzień i Od Święta" z Łodzi, Łowickiego Ośrodka Kultury, Kutnowskiego Domu Kultury oraz Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Projekt jest współfinansowany ze środków ministerstwa kultury.