Obok polskiej aktorki pojawią się gwiazdy z Ameryki i Wielkiej Brytanii - James Cromwell ("Zielona mila", "Królowa", "Sześć stóp pod ziemią"), Patrick Flueger, Stephanie Leonidas, Alan Rosenberg i Robert Chicchini.

Reklama

Wydarzenie będzie rejestrowane na kamerze, a nakręcony materiał posłuży za podstawę filmu fabularnego. Sztuka inspirowana jest krótką, naznaczoną skandalem, kadencją Paula Wolfowitza - dyrektora Banku Światowego, jednego z głównych architektów wojny w Iraku. To historia o zależnościach, korupcji i wpływach jednej z największych organizacji finansowych na świecie.

Opowieść jest pretekstem do ukazania znacznie szerszego tematu - globalnych relacji ekonomicznych, które prowadzą do międzynarodowych konfliktów. Główną postacią dramatu, w którą wcieli się amerykański aktor Patrick Flueger, jest Branden - młody, ambitny, idealistyczny Amerykanin, który znajduje się pod naciskiem potężnego dyrektora Banku Światowego - w tej roli charyzmatyczny Alan Rosenberg.

W obsadzie pojawi się też nominowany do Oscara James Cromwell (Rolf). Danuta Stenka będzie czytała rolę kochanki Wolfowitza - Carmen, a Brytyjka Stephanie Leonidas, zagra rolę Sally, inteligentnej i przenikliwej dziewczyny Brandena. Jak podkreśla Shem Bitterman, sztuka mimo że jest zaangażowana politycznie, dotyczy bardziej natury ludzkiej niż polityki, mówi o problemach etycznych wyborów, które pojawiają się przed ludźmi przez całe życie. Czytanie (w języku angielskim) odbędzie się 11 sierpnia w Instytucie Rozbitek w Poznaniu.

W programie przewidziano spotkanie z autorem i aktorami. Wydarzenie jest powiązane z festiwalem Transatlantyk (5-13.08, Poznań).