Gdy w 1992 roku na półkach ukazała się książka "Sex" będąca uzupełnieniem do wydanego dzień wcześniej albumu "Erotica", wszyscy przecierali oczy ze zdziwienia. Madonna po raz kolejny przesunęła granicę pruderii pozując dla Stevena Meisela. Obok licznej grupy modeli i modelek na udział w sesjach zdecydowali się również aktorka Isabella Rossellini, rappers Big Daddy Kane, Vanilla Ice i Naomi Campbell.

Reklama

Podczas sesji zdjęciowych powstał również film, nakręcony przez francuskiego reżysera, Fabiena Barona. Materiał ten został wykorzystany w teledysku "Erotica", który stacja muzyczna MTV zdecydowała się emitować dopiero w nocy. Każda ze 128 stron prezentujących zdjęcia, zawiera również napisane przez Madonnę teksty dotyczące jej życia intymnego i fantazji erotycznych. Piosenkarka posługuje się w książce pseudonimem "Dita Parlo", na cześć tej niemieckiej aktorki.

Do książki dołączony został komiks (w różnych wersjach językowych - zależnie od kraju) oraz płyta kompaktowa z remiksem utworu "Erotica", zatytułowanym "Erotic". Krążek znajdował się w foliowym etui, które miało przypominać wyglądem zapakowaną prezerwatywę. Cały komplet został wydany w dużym foliowym opakowaniu.

Władze wydawnictwa Warner Bros Records i firmy medialnej Time Warner niechętnie wydało zgodę na publikację albumu. Umowa zakazywała piosenkarce wykorzystanie w sesjach zdjęciowych wizerunku dzieci, elementów religijnych i scen bestialskich. Madonna szybko obeszła te zasady. Zakładając firmę Maverick artystka całkowicie przejęła kontrolę nad tym projektem, co jednocześnie unieważniło wcześniejsze ustalenia.

Praca nad książką stanowiła duże wyzwanie i wymagał współpracy wielu wydawnictw i drukarni. W całość zostało zaangażowane nawet FBI, gdy podczas prac nad albumem część zdjęć zaginęła. Mimo iż wzbudzała ona wiele kontrowersji, kilka organizacji chciało ją zbojkotować, a księgarze nie chcieli jej w swoich sklepach, w dniu premiery 21 października 1992 roku "Sex" rozeszło się jak świeże bułeczki. Pierwszego dnia w USA udało się sprzedać 150 tys. egzemplarzy. Trzy dni później na całym świecie wyprzedano cały 1.5 miliony nakład książki, co uczyniło ją najlepiej sprzedającym się albumem jaki kiedykolwiek wydano.