Nagroda została mu przyznana za "tworzenie wybitnej muzyki filmowej, a także w szczególny sposób za dzieło +Missa Magna Beatificationis+ stworzone w hołdzie Ojcu Świętemu błogosławionemu Janowi Pawłowi II".

Reklama

W sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie po raz dwunasty przyznano nagrody w czterech kategoriach: osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza, propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II i Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach.

W kategorii promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza uhonorowany został ks. Andrzej Augustyński za "rozmach, owocność i konsekwencję działań prowadzonych przez niego dzieł, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży".

W kategorii promowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II nagrodzono Wydawnictwo "Biały Kruk" za "dokonania edytorskie Wydawnictwa, szczególnie udostępnianie wartościowych i na wysokim poziomie edytorskim pozycji albumowych, związanych z osobą i nauczaniem Ojca Świętego Jana Pawła II".

W kategorii Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach nagrodzono zespół twórców filmu "Jan Paweł II - Szukałem was" "za największą produkcję w historii polskiego filmu dokumentalnego o wielkich walorach artystycznych, za ukazanie poprzez dzieło filmowe wyjątkowego miejsca, jakie w historii Kościoła i świata zajmuje Jan Paweł II".

Specjalne wyróżnienie przyznano Poczcie Polskiej S.A. "Pocztylion" za kolekcję znaczków poświęconych Janowi Pawłowi II.Przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślił podczas uroczystości wręczania nagród, że są one "docenieniem odwagi twórczości laureatów w duchu nauczania Jana Pawła II". Dodał, że nauczanie papieża jest potrzebne szczególnie dziś, kiedy Jana Pawła II nie ma już wśród nas.

Nawiązując do obchodów tegorocznego Dnia Papieskiego, kard. Nycz zaznaczył: "Jan Paweł II dziś jest nam na nowo bliski jako błogosławiony".

Reklama

Hierarcha zaapelował o włączenie się w zbiórkę przykościelną oraz uliczną na fundusz stypendialny Fundacji, prosząc o hojność na rzecz ubogiej, a uzdolnionej młodzieży pochodzącej z wiosek i małych miasteczek, by - jak mówił - stworzyć jej możliwości rozwoju i studiowania na dobrych uczelniach. Podkreślił jednocześnie, że stypendyści Fundacji "są formowani, jako apostołowie świeccy". "Nie omijajmy ludzi z puszkami i dajmy szansę ubogiej młodzieży" - apelował hierarcha.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk podkreślił z kolei, że gala wręczenia nagród Totus pokazuje, iż "w Polsce jest wiele dobra i wielu dobrych ludzi, tylko trzeba stworzyć okazję, żeby to dobro pokazać".

Podczas gali zostały też przyznane indeksy dla młodzieży - laureatów konkursu, dotyczącego nauczania Jana Pawła II na prestiżowe uczelnie, m.in. na Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, a także na studia prawnicze w pięciu uczelniach na terenie całej Polski.

Podczas gali wystąpili: Grzegorz Markowski, Dorota Miśkiewicz, Andrzej Lampart i Ewa Bem.

W uroczystości uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a także przedstawiciele kultury, nauki oraz rektorzy wyższych uczelni.