Genialna śpiewaczka, szczególnie znana z ról w operach Rossiniego, Belliniego i Donizettiego, z których wiele było wystawianych specjalnie dla niej. Wspaniały głos, niewiarygodna kontrola oddechu w połączeniu z umiejętnościami aktorskimi czynią z niej jedną z najbardziej rozchwytywanych sopranistek świata.

Reklama

Wykonana przez nią aria Vissi d'Arte w Tosce Pucciniego uważana jest za najlepszą w historii. Posiadaczka niezliczonej ilości nagród i tytułów. Znana z promowania młodych talentów - dzięki jej pomocy zasłynął np. Jose Carreras.

Jej międzynarodowa kariera zaczęła się w 1965 roku. Poproszono ją, aby w krótkim czasie nauczyła się roli tytułowej do opery Geatano Donizettiego Lukrecja Borgia. Już pierwsza aria Caballe w Carnegie Hall zdumiała nowojorską publiczność. Nieznana dotąd wokalistka została przyjęta przez zaskoczoną widownię 20-minutową owacją na stojąco. Tego wieczoru na widowni obecni byli przedstawiciele głównych firm nagraniowych i inne, znaczące w przemyśle muzyki klasycznej, osobistości. Tego wieczoru również Montserrat Caballe dołączyła do grona najlepszych sopranistek świata.

Zaczęła występować w najbardziej prestiżowych operach i salach koncertowych Europy, Azji i obu Ameryk. Jej śpiew mogła podziwiać publiczność La Scali w Mediolanie, New York Metropolitan Opera, Paris Opera, Gran Teatro del Liceo Barcelona, Moscow Bolshoi, Teatro Colón Buenos Aires, London Royal Festival Hall i w wielu innych miejscach.Na scenie pojawiała się w towarzystwie najlepszych orkiestr i pod batutą takich dyrygentów jak Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, James Levine, Sir Georg Solti, Sir Colin Davis, czy Riccardo Muti.

Reklama

Repertuar Montserrat Caballe jest ogromny. Zagrała ponad dziewięćdziesiąt ról, co czyni z niej bezkonkurencyjną sopranistkę XX wieku. Pod względem komercyjnym jest również nie do pobicia - jej nazwisko pojawiło się na ponad 80 albumach, z czego połowa to kompletne opery.

Natomiast szerszej publiczności dała się poznać za sprawą nagranej razem z Freddiem Mercurym płyty "Barcelona", z której tytułowy utwór towarzyszył sportowcom na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1992 roku.

Montserrat Caballe jest posiadaczką wielu międzynarodowych nagród, wyróżnień i tytułów. Od 1974 jest Ambasadorem Honorowym ONZ, a od 1994 Ambasadorem Dobrej Woli w UNESCO.

Universidad Politecnica w Walencji, Uniwersytet w Barcelonie oraz Rosyjski Uniwersytet Mendelejewa nadały jej tytuł Doctor Honoris Causa, a Międzynarodowy Rynek Płyt i Wydawnictw Muzycznych przyznał jej specjalną nagrodę za bezustanne wspieranie młodych talentów.

Montserrat Caballe to artystka niezwykła. Jej walory wokalne, czyli jeden z najpiękniejszych i najbardziej wszechstronnych głosów w historii oraz charyzma, siła i ciepła osobowość, zachwycają wszystkich, którzy mają okazję jej słuchać. Jest najlepszym przykładem na to, co oznacza termin diwa, chociaż o swojej osobie wyraża się skromnie: "Nie jestem i nigdy nie byłam diwą - jestem tylko Montserrat".

Motserrat Caballe wystąpi w Polsce dwukrotnie: 21 grudnia w Warszawie i 22 grudnia w Poznaniu.