Wystawa otwarta w londyńskiej Whitechapel Gallery to pierwsza tak szeroka prezentacja prac Sasnala za granicą, ale jednocześnie już druga wystawa na Wyspach. Polak cieszy się tu bardzo dobrą prasą.

Reklama

"Wilhelm Sasnal to polska odpowiedź na Juliana Opie i jedna z czołowych postaci sztuki współczesnej" - napisał "Independent". Dziennik przyrównał Sasnala do niezwykle popularnego, nie tylko w Wielkiej Brytanii, artysty sztuk wizualnych, którego romans z popkulturą zaowocował m.in. stworzeniem okładki płyty dla zespołu Blur i wizualizacji na trasę koncertową U2.

Zacieranie granic między kulturą wysoką i niską oraz wynoszenie na piedestał bohaterów mass mediów i popkultury to cechy wspólne dla twórczości Opie i Sasnala. Warto dodać jednak, że Julian Opie ma dzisiaj 53 lata, więc 38-letni Wilhelm Sasnal to wciąż przy nim "młodziaszek".

"Pomimo że ma tylko 38 lat, Whitechapel postanowiło odnotować jego postępy jako twórcy podejmującego zarówno tematy dnia codziennego i mass mediów, jak i prywatnych (portrety przyjaciół i rodziny), a także krótko i pełnometrażowych filmów" - podkreśla "Independent".

W swojej recenzji z wystawy "Independent" porównuje także Sasnala z niemieckim artystą-malarzem Gerhardem Richterem, którego wystawę można właśnie podziwiać w Tate Modern. O Richterze mówi się, że dowiódł twórczością obejmującą pięć dziesięcioleci, że w epoce postmodernistycznej można odnieść prawdziwy sukces pozostając wiernym malarstwu. I tym razem gazeta podkreśla podobieństwo tematów, ale i młodszy wiek polskiego artysty.

Reklama

Retrospektywna wystawa Sasnala w Whitechapel Gallery oceniona została przez "Independent" na maksymalne "pięć gwiazdek".

Z okazji otwarcia wystawy sylwetkę Sasnala i wywiad z artystą opublikował także portal The Art Newspaper. "Pracę polskie polskiego artysty Wilhelma Sasnala pokazują, że malarstwo nie jest wymierającą dyscypliną sztuki" - możemy przeczytać na stronie gazety.

Retrospektywna wystawa Sasnala w londyńskiej Whitechapel Gallery prezentuje ponad 60 prac artysty zarówno z kolekcji muzealnych, jak i prywatnych zbiorów rozproszonych po całym świecie. Potrwa do 1 stycznia 2012 roku.