LISTOPAD 2010

Reklama

3.11. Kompozytor Jerry Bock, autor "Skrzypka na dachu" - musicalu po dziś dzień cieszącego się niesłabnąca popularnością.

11.11. Włoski producent filmowy Dino De Laurentiis. Łącznie wyprodukował prawie 500 filmów, m.in. obraz "La Strada" oraz "Noce Cabirii" w reżyserii Federico Felliniego.

Reklama

29.11. Poetka rosyjska Bella Achmadulina. Zadebiutowała w 1955 r. Polskie wybory jej wierszy to "Struna" i "Wyjść na scenę".

29.11. Irena Anders, wdowa po generale Władysławie Andersie. Znana aktorka i piosenkarka przedwojennej Polski i scen emigracyjnych. Zmarła w Londynie.

GRUDZIEŃ 2010

Reklama

9.12. Saksofonista jazzowy James Moody. Jeden ze współtwórców bebopu - popularnego stylu muzyki jazzowej, który pojawił się w latach 40. ubiegłego wieku.

15.12. Amerykański reżyser, scenarzysta i aktor Blake Edwards. Twórca m.in. "Śniadania u Tiffany'ego" i serii "Różowa Pantera". Laureat honorowego Oscara za całokształt twórczości w 2004 r.

30.12. Arubijski piosenkarz i tancerz Bobby Farrell. Zdobył sławę jako wokalista grupy Boney M., znanej z takich utworów jak "Daddy Cool" czy "By the Rivers of Babylon".

STYCZEŃ 2011

2.1. Brytyjski aktor Pete Postlethwaite. Znany z filmów "W imię ojca", "Ostatni Mohikanin" czy "Kroniki portowe".

15.1. Brytyjska aktorka filmowa i teatralna Susannah York. Międzynarodową sławę zdobyła rolami w filmach "Tom Jones" i "Oto jest głowa zdrajcy". Nominowana do Oscara za rolę w filmie z 1969 r. "Czyż nie dobija się koni?".

30.1. Brytyjski kompozytor John Barry. Autor ścieżki dźwiękowej do 11 filmów o superagencie Jamesie Bondzie i laureat pięciu Oscarów, m.in. za muzykę do "Pożegnania z Afryką" oraz "Tańczącego z wilkami".

LUTY 2011

3.2. Francuska aktorka Maria Schneider. Znana z roli w skandalizującym na ówczesne czasy filmie z 1972 r. "Ostatnie Tango w Paryżu".

16.2. Litewski poeta, pisarz i tłumacz Justinas Marcinkeviczius. Przekładał na litewski m.in. utwory Adama Mickiewicza.

26.2. Czeski pisarz żydowskiego pochodzenia Arnoszt Lustig. Autor "Diamentów nocy", "Modlitwy dla Katarzyny Horowitzowej" oraz "Dita Saxova". W dziełach zawarł przeżycia z nazistowskich obozów zagłady. Laureat międzynarodowej nagrody literackiej im. Franza Kafki.MARZEC 2011

23.3. Legendarna brytyjsko-amerykańska aktorka filmowa Elizabeth Taylor. Znana z licznych i burzliwych romansów, małżeństw i osobistych tragedii. Dwukrotna laureatka Oscara - w 1961 r. za rolę Glorii Wondrous w filmie "Butterfield 8" i w 1967 r. za rolę Marthy w "Kto się boi Virginii Woolf?".

30.3. Gwiazda kina radzieckiego i rosyjskiego Ludmiła Gurczenko. Znana z filmów: "Syberiada", "Dwadzieścia dni bez wojny", "Pięć wieczorów", "Dworzec dla Dwojga".

KWIECIEŃ 2011

9.4. Amerykański reżyser Sidney Lumet. Twórca m.in. "Dwunastu gniewnych ludzi", "Pieskiego Popołudnia" czy "Morderstwa w Orient Expressie". Laureat Oscara z 2005 r. za całokształt twórczości.

30.4. Argentyński pisarz i myśliciel Ernesto Sabato. Autor książek "Tunel" i "O bohaterach i grobach". Zwalczany za swe poglądy przez argentyńskie dyktatury wojskowe.

CZERWIEC 2011

23.6. Amerykański aktor Peter Falk. Znany z roli porucznika Columbo. Wystąpił w ok. 60 filmach.

LIPIEC 2011

7.7. Czeski skrzypek Josef Suk. Prawnuk kompozytora Antonina Dvorzaka. Specjalizował się w muzyce kameralnej.

10.7. Francuski choreograf i tancerz Roland Petit. Przygotowywał przesiąknięte zmysłowością układy dla największych tancerzy, m.in. Rudolfa Nuriejewa czy Margot Fonteyn oraz gwiazd Hollywood, np. Freda Astaire'a czy Leslie Caron.

20.7. Brytyjski malarz realistyczny Lucian Freud. Zaliczany do czołówki współczesnych artystów w tej dziedzinie sztuki. Wnuk Zygmunta Freuda.

23.7. Brytyjska piosenkarka soul i R&B Amy Winehouse. Debiutowała w 2003 r. płytą "Frank", inspirowaną starym jazzem i soulem. Jej druga i ostatnia płyta "Back to Black" ukazała się w 2006 r. Największym przebojem krążka był utwór "Rehab" ("Odwyk").

25.7. Grecki reżyser Michalis Kakojanis. Zyskał międzynarodową sławę filmem "Grek Zorba", uhonorowanym trzema Oscarami.

WRZESIEŃ 2011

10.9. Amerykański aktor telewizyjny i filmowy Cliff Robertson. Uhonorowany w 1968 r. Oscarem za najlepszą rolę męską w filmie "Charly".

PAŹDZIERNIK 2011

5.10. Legendarny współzałożyciel firmy Apple Steve Jobs. Cieszył się sławą genialnego wizjonera. Zaczynał w garażu, by wkrótce zmienić świat swymi innowacjami i rozpoznawaniem możliwości, których inni nie dostrzegali. Ojciec Maca, iPoda, iPhone'a czy iPada, czyli produktów, które zrewolucjonizowały nie tylko przemysł informatyczny, ale także telefonii komórkowej i muzyczny.

25.10. Rumuński reżyser filmowy i teatralny Liviu Ciulei. Twórca ponad 20 filmów. Uhonorowany Złotą Palmą na Festiwalu w Cannes w 1965 r. za "Las powieszonych".