Cykl imprez "Dotknij teatru" został zainicjowany przez łódzkich artystów i animatorów kultury w 2010 roku.. Tegoroczna edycja będzie realizowana - oprócz woj. łódzkiego - po raz pierwszy także w województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Reklama

Jednym z celów projektu jest "wejście teatru w przestrzeń miasta". Projekt ma charakter edukacyjny, ma "przyczyniać się do przełamywania stereotypów w postrzeganiu teatru". Biorą w nim udział m.in. teatry, muzea, ośrodki kultury, a także fundacje, stowarzyszenia i artyści niezależni. Koordynatorami tegorocznej edycji są: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Teatr Nowy w Poznaniu.

W tym roku pierwsza impreza w Łodzi, w ramach projektu "Dotknij teatru", odbędzie się w sobotę 17 marca, ostatnia w czwartek 29 marca. Organizatorzy przygotowali w sumie ponad 100 imprez. Wśród nich znalazły się m.in. spektakle, warsztaty teatralne, projekcje, spotkania literackie, wykłady, happeningi.

W łódzkiej edycji projektu udział wezmą m.in.: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Twórczych, Bałucki Ośrodek Kultury, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Fabryka Sztuki, Łódzkie Towarzystwo Kultury Teatralnej, Muzeum Kinematografii, Muzeum Miasta Łodzi, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, Teatr Arlekin, Teatr Nowy, Teatr Lalki i Aktora "Pinokio", Teatr Muzyczny w Łodzi, Uniwersytet Łódzki.

Szczegółowe informacje dotyczące imprez można znaleźć na stronie internetowej www.dotknij-teatru.pl

Reklama

Przypadający na 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 r., dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 r. Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". Obchodzony jest na całym świecie od 1962 r.