PAP Life: - Co zobaczymy w spektaklu "Trójka do potęgi"?

Grzegorz Miecugow: - Trójka socjologów, kobieta i dwóch mężczyzn, wpada na pomysł, żeby organizować lewe śluby. Sprowadzają różnych ludzi spoza Unii Europejskiej. Przy okazji zarabiają na tym, ponieważ jeden taki ślub kosztuje 10 tys. euro. Organizują to sprytnie, ponieważ zakładają stronę internetową, gdzie szukają kandydatów na przyszłych Europejczyków, a sami jeżdżą po Polsce i robią nabór. Ściga ich dwójka agentów z Interpolu. Oboje pochodzenia polskiego. Ściga ich także dwoje reporterów śledczych. Jeden jest wolnym strzelcem, a druga jest reporterką radiowej Trójki. Rzecz się dzieje w Polsce, trochę w Berlinie, trochę w Grecji, trochę w TVN 24... Myślę, że na scenie wyszła z tego dość zabawna historia.

Pan także zagra w tym spektaklu?

Tak, jest mi bardzo miło, że reżyser Wojciech Malajkat powierzył mi rolę. Zagram kapitana Sowę. Będę prowadził dialog z Andrzejem Strzeleckim i z Piotrem Machalicą, ponieważ grają na zmianę postać agenta z Interpolu. To jest dialog napisany przeze mnie, więc było mi łatwiej się go nauczyć.

Jak zaczęła się pańska przygoda z Trójką?

W 1972 roku mama kupiła mi radio Alina. W domu w ogóle się z nim nie rozstawałem. Od razu trafiłem na Trójkę. Teraz, po latach, myślę, że w dużej mierze to, jakim jestem człowiekiem, zawdzięczam temu programowi. Moje niektóre fascynacje literackie wzięły się z Trójki, to, że lubię Stachurę jest z Trójki... Przez lata byłem jej wiernym słuchaczem. Nawet zachował mi się list, który gdy miałem 16 lat, napisałem do Piotra Kaczkowskiego. A właściwie brudnopis tego listu. Nigdy nie przypuszczałem, że będę pracował w tym radiu. Zdarzyło się tak w 1987 roku. Zostałem wtedy szefem "Zapraszamy do Trójki". Potem byłem pierwszym dyrektorem tego radia w wolnej Polsce. W życiu bym o czymś taki nie zamarzył. Trójka jest ze mną na dobre i na złe...

Grzegorz Miecugow dziennikarz, absolwent Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Był wydawcą i prezenterem Wiadomości w TVP1, wcześniej pracował w Programie Trzecim Polskiego Radia. Wraz z Tomaszem Lisem współtworzył Fakty TVN. Prowadził pierwszą polską edycję reality show Big Brother. Jest szefem zespołu wydawców w TVN24 oraz wykładowcą na stałe związanym z Collegium Civitas. Jest autorem kilku książek m.in. "Inny punkt widzenia", "Przypadek".