Tematem spektaklu jest związek basisty i frontmana punk rockowej grupy Sex Pistols Sida Viciousa i groupie - byłej striptizerki Nancy Spungen, oskarżanej przez fanów zespołu o doprowadzenie Sida do uzależnienia od heroiny, rozpad Sex Pistols i złamanie muzykowi kariery. Ich związek zakończyła tragiczna śmierć Nancy, dźgniętej nożem w pokoju hotelowym. Oskarżony o morderstwo Sid wyszedł po dwumiesięcznym areszcie za kaucją i świętując z przyjaciółmi uwolnienie przedawkował heroinę i zmarł nad ranem następnego dnia.

Reklama

"Znałam wcześniej historię Sida i Nancy dość ogólnie, głębiej wniknęłam w nią dopiero podczas przygotowań do spektaklu. Nancy jest na pewno bezkompromisowa, jednak naszym celem nie jest do końca oddawanie charakteru tej postaci. Chodziło nam raczej o nawiązanie do jakiejś historii, opowiadamy o jakiejś miłości, o egzystencji na granicy życia i śmierci, gdzie są narkotyki i tzw. życie na krawędzi" - tłumaczyła podczas czwartkowej próby medialnej spektaklu odtwórczyni roli Nancy, Magdalena Popławska.

Jak zaznaczyła, spektakl generalnie nie opowiada samej historii Sida i Nancy. "Wątek ich losów, który może najbardziej jest widoczny, dotyczy motywu ich śmierci, konsekwencji życia na krawędzi. Oni byli niesamowitą parą do przedstawienia. Nancy, bardzo inteligentna grupie, która na swojej drodze życiowej zaliczyła m.in. szpital psychiatryczny, miała marzenie: chciała kochać się z największymi ówczesnymi gwiazdami. I spełniła je, trafiając wreszcie na kogoś, kto się w niej zakochał - na Sida. Razem tworzyli taką trochę parę straceńców, których miłość wydaje się jednak trochę romantyczna" - mówiła Popławska.

Spektakl jest głównie ruchowy i taneczny, pada w nim zaledwie kilka słów. "Mam nadzieję, że udało nam się znaleźć jakąś formę pośrednią pomiędzy teatrem, tańcem i performancem. Na pewno poza pewnymi punktami, które zostały ustalone, oboje improwizujemy. Dlatego ten spektakl za każdym razem będzie trochę inny. Gram tu w dużej mierze ciałem, buduję jednak jakieś skrawki charakteru tej postaci. Na pewno jednak, zwłaszcza fizycznie, jest to dla mnie duże wyzwanie" - przyznała aktorka.

W sztuce oprócz Popławskiej, gra także reżyser spektaklu Claude Bardouil, wcielający się w postać Sida. Premiera odbędzie się 20 kwietnia w Galerii Zachęta. Kolejne spektakle zaplanowano na 21 i 22 kwietnia. (PAP)

Reklama
akn/ hes/