Festiwal, w którym uczestniczą studenci i pedagodzy uczelni teatralnych, tradycyjnie już wiosną organizuje Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Jego celem jest prezentacja, konfrontacja i promocja dokonań studentów.

Reklama

Tegoroczną imprezę otworzy konferencja "Kształcenie aktora wobec zmian teatru XXI wieku" w łódzkiej szkole filmowej. Ma to być debata uznanych aktorów oraz adeptów sztuki aktorskiej nad znaczeniem i rolą szkoły teatralnej w późniejszej pracy zawodowej.

Jak poinformowała PAP Anna Bujała z biura organizacyjnego festiwalu, dyskusje będą dotyczyć modelu kształcenia w szkołach teatralnych, a uczestnikami debaty będą laureaci festiwalu m.in. Agnieszka Dygant, Ewa Kasprzyk, Emilia Komarnicka, Wiktor Loga-Skarczewski, Cezary Pazura, Agnieszka Pilaszewska i Michał Żebrowski. W dyskusji wezmą również udział studenci wszystkich państwowych uczelni teatralnych.

Na poniedziałek zaplanowano także odsłonięcie gwiazdy nieżyjącego już wybitnego aktora i wykładowcy "filmówki" Bogusława Sochnackiego w łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej.

Przez pięć festiwalowych dni będzie można obejrzeć spektakle przygotowane przez młodych aktorów Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Solskiego w Krakowie, zamiejscowego Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST we Wrocławiu i łódzkiej "filmówki".

Warszawska Akademia Teatralna zaprezentuje: "Przypadki Pana Jourdain" w reż. Waldemara Śmigasiewicza, "Zabawę" Sławomira Mrożka w reż. Anny Seniuk, "Merlin/Proca" Nikołaja Kolady w reż. Norberta Rakowskiego oraz "Zabawę jak nigdy" w reż. Wiesława Komasy.

Szkoła z Wrocławia pokaże "Testament psa, czyli historia o miłosiernej" w reż. Remigiusza Brzyka, Hanocha Levina "Poper. Wybrane sceny. Pavor nocturnus" w reż. Agnieszki Korytkowskiej oraz "Świadectwa wzlotu upadku wzlotu wzlotu wzlotu upadku i tak dalej Antka Kochanka" w reż. Sebastiana Majewskiego.

Młodzi aktorzy z krakowskiej PWST pokażą przedstawienia: "Ja-jestem-nim" w reż. Szymona Kaczmarka, "Mroczna gra albo historie dla chłopców" w reż. Iwony Kempy oraz musical "Maria Severa" w reż. Tadeusza Bradeckiego, a Wydział Teatru Tańca w Bytomiu spektakl "Czyż nie dobija się koni" w adaptacji Jerzego Stuhra i reż. Waldemara Raźniaka.

Gospodarze festiwalu, studenci łódzkiej szkoły filmowej zaprezentują "Trzy siostry" Antoniego Czechowa w reż. Wieniamina Filsztyńskiego, "Z Różewicza dyplom" na podst. dramatów Tadeusza Różewicza w reż. Zbigniewa Brzozy, "Roberto Zucco" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej oraz "Instynkt gry" w reż. Waldemara Zawodzińskiego.

Dyplomowe przedstawienia oceniać będzie jury, w którym zasiądą uznani reżyserzy teatralni i filmowi: Krzysztof Garbaczewski, Natalia Korczakowska, Magdalena Piekorz i Marcin Wrona.

Na festiwalu pokazane zostaną także przedstawienia zagranicznych uczelni aktorskich - Reduty Berlin, Uniwersytetu Muzycznego Sztuki Dramatycznej i Mediów z Hanoweru oraz Instytutu Teatralnego z Jekaterynburga.

Na zakończenie festiwalu moskiewska All-Russian State University of Cinematography (VGiK) zaprezentuje "Zoyka's Flat/ Zoykina Kvartira" Michaiła Bułhakowa. Zaplanowano także spotkanie z Nikołajem Koladą i pierwszą próbę czytaną jego "Wielkiej Encyklopedii Radzieckiej".

Przedstawienia prezentowane będą w Teatrach: Studyjnym PWSFTviT, Nowym, im. Jaracza oraz Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Zaplanowano także spotkania, dyskusje, przedstawienia i koncerty w klubie "Przechowalnia". Festiwal zakończy się 28 kwietnia.

Honorowy patronat na imprezą objęli m.in. małżonka prezydenta Anna Komorowska oraz minister kultury. Współorganizatorem festiwalu jest Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Laureatami konkursów festiwalowych byli dotychczas m.in. Ewa Kacprzyk, Rafał Królikowski, Agnieszka Krukówna, Kinga Preiss, Wojciech Solarz, Borys Szyc, Zbigniew Zamachowski, Michał Żebrowski.