Nazwisko nagrodzonego aktora zostanie ogłoszone w sobotę o godz. 22, przed sztuką Rafała Kmity pt. "Aj waj, czyli historie z cynamonem" w Teatrze Scena Stu.

Reklama

Jak poinformowali podczas poniedziałkowej konferencji prasowej organizatorzy krakowskiej Nocy Teatrów, w tym roku po raz pierwszy zostanie wręczona ustanowiona przez Radę Miasta Krakowa Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego. Może ją otrzymać artysta - aktor, reżyser, scenograf, twórca muzyki - za szczególne osiągnięcia lub wydarzenie teatralne, które w minionym roku powstało i było prezentowane w Krakowie.

Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic powiedział PAP, że, oprócz licznych spektakli, atrakcją Nocy Teatrów będą pokazy multimedialne oraz możliwość poznania kulisów pracy aktora i zasad funkcjonowania teatrów. Teatry umożliwią publiczności zwiedzanie swoich wnętrz. Te "tajemnicze zakamarki" co rok przyciągają bardzo wiele osób - wyjaśnił.

Spektakle będą wystawiane w salach teatralnych i w plenerze: na Rynku Głównym, w okolicach Wawelu przy Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, na ul. Gołębiej.

Także w okolicach Kopca Kościuszki, przy Al. Waszyngtona, na terenie nowego obiektu Teatru Bagatela, widzowie będą mogli uczestniczyć w imprezie plenerowej. Noc Teatrów będzie pretekstem, aby uświadomić krakowian, że powstał nowy teatralny obiekt. Nazywamy go strefą K-805 - to obiekt w rejonie Kopca Kościuszki, który do niedawna należał do jednostki wojskowej - wyjaśnił dyrektor Teatru Bagatela Henryk Jacek Schoen.

W strefie K-805 zaplanowano koncert piosenek ze spektakli muzycznych. Schoen poinformował, że po przedstawieniach w centrum miasta widzowie będą mogli dotrzeć do strefy K-805 specjalnym autobusem, a potem wrócić do miasta. Pod Kopcem Kościuszki będzie też można obejrzeć mecz z udziałem reprezentacji Polski.

Reklama

Podczas Nocy Teatrów nie zabraknie akcentów związanych z Euro 2012. Teatr Ludowy zaplanował "Sztukę kopania" - czytanie dramatu Marka Mikosa napisanego w związku z Euro 2012, którego integralną częścią będzie wspólne oglądanie meczu Polska - Czechy. Teatr Ludowy przygotował również sztukę "Wszystko o mężczyznach" w reż. Tomasza Obary. W sobotę pojedzie do Tarnowa, by ją wystawić w Teatrze im. Ludwika Solskiego.

Na Rynku Głównym wystawione zostaną przedstawienia "Madmax" w wykonaniu Krakowskiego Teatru Tancerzy Ognia SIRRION oraz "Ślepcy" w reż. Jerzego Zonia.

Bezpłatne zaproszenia na spektakle Nocy Teatrów będą dostępne od środy w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) oraz w siedzibie Opery Krakowskiej (ul. Lubicz 38).

VI Noc Teatrów realizowana jest w ramach cyklu Krakowskie Noce 2012. Podczas ubiegłorocznej jej edycji 73 spektakle i przedsięwzięcia kulturalne obejrzało ok. 16 tys. osób.